2016-12-18T20:03:11+00:00 2016-12-18T20:27:54+00:00.

Lefteris Moutis

18/Dec/16 20:03

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM)

Ο Ολυμπιακός “απέδρασε από το “Παλατάκι” της Πυλαίας κερδίζοντας σε ματς θρίλερ τον ΠΑΟΚ με 89-84 με πρωταγωνιστές τους Λοτζέσκι, Παπανικολάου και άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Πάτρικ Γιάνγκ!

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν του “Δικεφάλου” πολύ δύσκολα έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ματ Λοτζέσκι που έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Ολυμπιακού και τον Κώστα Παπανικολάου. Αυτός που “καθάρισε” ωστόσο, το ματς ήταν ο Γιανγκ με ένα γκολ-φάουλ και 2/2 βολές στα τελευταία 21 δεύτερα του αγώνα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης τέθηκε νοκ άουτ για τις επόμενες δέκα μέρες στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις, ο Βασίλης Σπανούλης τραυματίστηκε στο ίδιο παιχνίδι, ήταν αμφίβολος μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά επιλέχθηκε να μείνει εκτός δωδεκάδας για να προστατευτεί ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεων του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Από τη σεζόν 2011-12 και μετά ήταν μάλιστα μόλις η τρίτη φορά που έλειψαν και οι δυο από ένα ματς των “ερυθρολεύκων” με το σκορ μέχρι το ματς της Πυλαίας να είναι 1-1.

Ωστόσο, ακόμα και αν έλειψαν οι δυο αρχηγοί των Πειραιωτών έκανε ένα βήμα μπροστά ο αρχαιότερος παίκτης της ομάδας. Ο Κώστας Παπανικολάου συνέχισε το σερί πολύ καλών εμφανίσεων μετά το Κάουνας έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο, 13 πόντους με 5/5 σουτ, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ βγάζοντας τεράστια αποθέματα ενέργειας και στην άμυνα.

Το καλό ξεκίνημα των “ερυθρολεύκων” (6-12, 6′) ήταν απόρροια του καλού δημιουργικά Μάντζαρη και της πολύ καλής απόδοσης του “Παπ”, ο οποίος όμως δεν είχε συμπαραστάτες στο σκοράρισμα επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει και να προηγηθεί με 20-16 (10′) χάρη στις διεισδύσεις του Μπράντον και της φθοράς των ψηλών του Ολυμπιακού (Μιλουτίνοφ και Γιανγκ χρεώθηκαν από νωρίς με δυο φάουλ).

Ο “Δικέφαλος” έδειχνε ανταγωνιστικός, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το βάθος του (παρά τις απουσίες των Σπανούλη, Χάκετ και Πρίντεζη) και με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι, απέκτησε διαφορά ασφαλείας χτυπώντας συνεχώς τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε αρκετούς πόντους στο transition, “χτύπησε” την close out άμυνα του ΠΑΟΚ και με τον Αθηναίου να φέρνει εις πέρας τα οργανωτικά του καθήκοντα, ο Ολυμπιακός απέκτησε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (24-34, 15′).

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, μείωσαν σε 32-36 (16′) χάρη σε δυο γκολ-φάουλ των Μπράιαντ και Χρυσικόπουλου και ένα καλάθι του Μιλιένοβιτς στον αιφνιδιασμό.

Οι Πειραιώτες όμως, συνήλθαν άμεσα, έτρεξαν σερί 9-0 με τους Γκριν και Αγραβάνη να συμπαρίστανται του Λοτζέσκι στο σκοράρισμα σε ένα “καυτό” δεκάλεπτο, στο οποίο ο τελευταίος κατάφερε να πετύχει 16 πόντους με 5/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο!

Η ευστοχία του Ολυμπιακού πίσω από τη γραμμή του τριπόντου ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο (7/11 σουτ) εκτοξεύοντας το αβαντάζ για τους φιλοξενούμενους στο +14 (34-48, 18′).

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο, δεν παράτησε το παιχνίδι. Στηρίχθηκε στους Πέινερς, Κλάντον και Μπράιαντ και με συνεχόμενες διεισδύσεις εναντίον των Γιανγκ και Μιλουτίνοφ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και να αναπτερώσουν το ηθικό των φιλάθλων τους. Η είσοδος του Τσόχλα μάλιστα, που επέλεξε να επιτεθεί στον Μάντζαρη σε φάσεις ένας εναντίον ενός, βοήθησε τον “Δικέφαλο” να μειώσει στους 4 πόντους (56-60, 24′).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τον απαραίτητο πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά όσο ο Λοτζέσκι βρισκόταν σε δαιμωνιώδη κατάσταση (έφθασε τους 28 πόντους στο 30′ κάνοντας ρεκόρ καριέρας με τη φανέλα των Πειραιωτών), δεν έχαναν το προβάδισμα στο σκορ (66-75, 32′).

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έμενε ανταγωνιστικός γνωρίζοντας ότι μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των “ερυθρολεύκων” και τις λίγες επιθετικά λύσεις. Ο Τσόχλας (αγωνίστηκε μόνο τέσσερα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο) έδωσε ρυθμό στην επίθεση και ώθησε την ομάδα του σε σερί 9-0 ισοφαρίζοντας για πρώτη φορά το ματς μετά από πολύ ώρα (75-75, 34′).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τρία εύστοχα σουτ από μέση απόσταση των Μάντζαρη (δις) και Γκριν (76-79, 37′), αλλά ο ΠΑΟΚ με 2/4 βολές των Τσόχλα και Χρυσικόπουλου και δυο καλάθια του Κλάντον έφερε το ματς προηγήθηκε 82-81 (100 δεύτερα πριν τη λήξη) εκμεταλλευόμενος και την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μπιρτς και βγήκε από το παρκέ με πέντε φάουλ.

Ο Παπανικολάου απάντησε με 2/2 βολές, ο Κλάντον έδωσε ξανά το προβάδισμα (84-83), αλλά ο Μάντζαρης είχε 0/2 βολές ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Κλάντον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση, αλλά είχε και αυτός 0/2 βολές.

Ο Γιανγκ πήρε την επίθεση στα 21” με πλάτη στο καλάθι και με γκολ-φάουλ που πέτυχε απέναντι στον Λίνο Χρυσικόπουλο έβαλε τους “ερυθρόλευκους” μπροστά στο σκορ με 86-84!

Ο Σάιμπερτ έκανε ένα σουτ εκτός ισορροπίας με κακές προϋποθέσεις στην επόμενη φάση και ο Γιανγκ με 2/2 βολές “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι!