Η Ζαλγκίρις… σόκαρε την Εφές μέσα στην Τουρκία!

2016-12-20T21:16:30+00:00 2016-12-20T21:34:40+00:00.

20/Dec/16 21:16

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κάνει εκπληκτική δουλειά στη Ζαλγκίρις Κάουνας και το σπουδαίο διπλό της λιθουανικής ομάδας μέσα στην έδρα της Εφές του επιβεβαιώνει…

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κάνει εκπληκτική δουλειά στη Ζαλγκίρις Κάουνας και το σπουδαίο διπλό της λιθουανικής ομάδας με 84-71 μέσα στην έδρα της Εφές του επιβεβαιώνει.

Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε ο Κέβιν Πάνγκος που σταμάτησε στους 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, την ώρα που οι Ουλανόβας (14π) και Μότουμ (11π) έδωσαν σημαντικές βοήθειες.

Απογοητευτική εμφάνιση από τους Τούρκους που σούταραν με 6/27 τρίποντα και είχαν για μοναδικούς διακριθέντες τους Ερτέλ (18π, 4ασ, 4κλ) και Μπράουν (18π).

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με εκατέρωθεν έντονη αστοχία στα πρώτα του λεπτά η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-2 έπειτα από καλάθι του Μπροκ Μότουμ. Η αντίδραση της Εφές ήταν άμεση αφού με σερί 6-0 πέρασε εκείνη μπροστά (8-6), πριν οι Λιθουανοί εκμεταλλευτούν τις πολλές λάθος επιλογές των αντιπάλων τους και ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο στο χαμηλό 16-13 υπέρ τους.

Παρά το γεγονός πως οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους υπέπεσαν σε 7 λάθη σε αυτό το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, “κάλυψαν” τη συγκεκριμένη αδυναμία τους μέσω του εξαιρετικού ποσοστού στα δίποντα (8/9, 89%).

Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα χειρότερη για τους Τούρκους που συνέχισαν να τα… σπάνε από κάθε απόσταση και μοιραία βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 16-25. Το τάιμ άουτ του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βελτίωσε προσωρινά την εικόνα της Εφές που βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μπαλπάι (2/2 τρίποντα) και μείωσε πολύ γρήγορα σε 26-29, όμως η Ζαλγκίρις ξέφυγε εκ νέου με +11 (37-26) χάρη στον Ουλάνοβας. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κυριαρχεί πλήρως πάνω στο παρκέ τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα, με αποτέλεσμα να πάει τελικά στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά να έχει φτάσει τη μεγαλύτερη τιμή της (+14, 44-30).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ανατρέψουν το σκορ αλλά τον Κέβιν Πάνγκος να έχει διαφορετική άποψη. O νεαρός γκαρντ ήταν “καυτός” και με 3/3 τρίποντα διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του σε πολύ υψηλά επίπεδα (55-40) εξοργίζοντας τον Περάσοβιτς που κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ. Κάθε φορά που η Εφές επιχειρούσε να πλησιάσει, ο Πάνγκος είχε την απάντηση αφού με το πέμπτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο εντυπωσιακό 64-47. Οι άμυνες στα τελευταία λεπτά της περιόδου χαλάρωσαν αλλά η εικόνα δεν άλλαξε με τους Τούρκους να έχουν να ανεβούν ένα βουνό (66-51) ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Με τα χρονικά περιθώρια να έχουν πλέον στενέψει επικίνδυνα η Εφές προσπάθησε να εξαπολύσει την τελική της αντεπίθεση αλλά και πάλι βρήκε… τοίχο. Πρώτα ο Λίμα (70-55) και στη συνέχεια ο Μότουμ (76-58) διατήρησαν το σαφές προβάδισμα νίκης της Ζαλγκίρις με τους γηπεδούχους να είναι πλέον φανερά εκνευρισμένοι και να αστοχούν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο (6/24 συνολικά).

Ήταν πλέον σαφές πως η Ζαλγκίρις θα κατάφερνε να πάρει το σπουδαιότερο της διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα με τον Ουλανόβας να διατηρεί το προβάδισμα των Λιθουανών στο +17 (82-65) με 1.33′ στο ρολόι. Ο Χάνεϊκατ διαμόρφωσε το τελικό 84-71 με την Εφές να δέχεται μία ήττα εκτός προγράμματος.