Ο Ντίξον “σκότωσε” την “Αρκούδα”!

2016-12-23T21:19:48+00:00 2016-12-23T21:38:39+00:00.

23/Dec/16 21:19

Η Φενέρμπαχτσε “άλωσε” τη Μόσχα κι έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο της ΤΣΣΚΑ στην Ευρωλίγκα, που κρατούσε 13 μήνες!

Η τουρκική ομάδα νίκησε στην παράταση με 95-79 (75-75 κ.α.), έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόμπι Ντίξον (25π.), ενώ τρομερός μέσα στο “ζωγραφιστό” ήταν ο Έκπε Ούντο (17π., 11ρ., 5 τάπες)!

Η ΤΣΣΚΑ μετρούσε 17 συνεχόμενες νίκες στην έδρα της αλλά κόντρα στη Φενέρ πλήρωσε το παιδικό λάθος του Όγκουστιν, ο οποίος έκανε φάουλ στον Ντίξον που με γκολ φάουλ έστειλε το ματς!

Γενικότερα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν έδειξε καλό πρόσωπο κι ολοκλήρωσε το ματς με 23 λάθη (9 ο Τεόντοσιτς)! Κάπως έτσι ηττήθηκε για πρώτη φορά στο “σπίτι” της από τις 15 Νοεμβρίου 2015. Τότε είχε ηττηθεί (78-86) από τη Μάλαγα

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν ευνοεί φυσικά τις ελληνικές ομάδες στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην πρώτη οκτάδα.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τεόντοσιτς επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, μπαίνοντας στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης και ήδη έκανε αισθητή την παρουσία του! Ο Σέρβος γκαρντ σημείωσε 6 πόντους κι έδωσε το έναυσμα για το 12-0 των γηπεδούχων (20-9), οι οποίοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 13/15 βολές!

Η ομάδα του Ιτούδη είχε τον πλήρη έλεγχο και στο 12’ είχε κάνε νταμπλ σκορ (26-13) σε ένα ματς με πολλά φάουλ (20 στο 13’), με τον Σλούκα μάλιστα να φτάνει νωρίς τα 3! Η Φενέρ, όμως, βελτίωσε την άμυνα της και με τον Ούντο να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι, έκανε επιμέρους 14-2 (28-27 στο 15’).

Η ΤΣΣΚΑ είχε 1/7 τρίποντα στο πρώτο μέρος αλλά μετά την ανάπαυλα ξεκίνησε, έχοντας 4/5 και ξέφυγε με 55-44 (25’). Τα 14 λάθη των γηπεδούχων, όμως, έδωσαν την ευκαιρία στη Φενέρ να επιστρέψει και με καλάθι του Ούντο να περάσει μπροστά (60-59 στο 32’)

Ο ψηλός της Φενέρ έκανε εξαιρετική δουλειά στην τέταρτη περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να ξεφύγει με 66-62 (34’) αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση! Με σερί 7-0 προηγήθηκαν 69-66 (37’).

Ο Κουρμπάνοφ πέτυχε μεγάλο τρίποντο αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν έκανε φάουλ κι ο Ντίξον με γκολ φάουλ (15’’ πριν το φινάλε) έστειλε το ματς στην παράταση (75-75) καθώς στην τελευταία επίθεση ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε μακρινό τρίποντο!

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με σερί 11-0 στην παράταση κι έβαλε τις βάσεις (75-86) για μια σπουδαία νίκη, την οποία πήρε δίκαια μετά το 20-4 που είχε στο έξτρα πεντάλεπτο!

Που κρίθηκε

Στα 23 λάθη που έκαναν οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ κι στην επιλογή του Δημήτρη Ιτούδη να μην κάνει φάουλ με την ομάδα τυο στο +3 (75-72). Ο Όγκουστιν έκανε ανόητο φάουλ στον Ντίξον, ο οποίος με γκολ φάουλ έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Μπόμπι Ντίξον! Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο άνθρωπος που έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου ήταν απολαυστικός καθώς σημείωσε τους 12 από τους 20 πόντους της ομάδας του! Είναι χαρακτηριστικό ότι είχε 13 ως το 40′.