Από την “κόλαση” στον… παράδεισο η Νταρουσάφακα!

2016-12-23T21:43:13+00:00 2016-12-23T22:00:44+00:00.

23/Dec/16 21:43

Αν και στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για την Νταρουσάφακα, το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν τα παράτησε και πέτυχε μία τεράστια ανατροπή απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 86-84.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Αν και στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο για την Νταρουσάφακα (29-48), το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν τα παράτησε και πέτυχε μία τεράστια ανατροπή απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 86-84.

Υπεύθυνοι για αυτήν την ανατροπή ήταν οι Ουίλ Κλάιμπερν και Σκότι Ουίλμπεκιν οι οποίοι ήταν απλά φανταστικοί στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Ο πρώτος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ έχοντας 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ πέτυχε 23 πόντους (career high στην Ευρωλίγκα, όπως και οι 22 βαθμοί στο σύστημα αξιολόγησης) και ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Από την πλευρά της Μακάμπι, ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ με 23 πόντους

Με αυτή τη νίκη η Νταρουσάφακα έφτασε στο 8-6, μετρώντας πλέον τρεις σερί νίκες (με Ρεάλ Μαδρίτης, Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι), ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στο 5-9. Μάλιστα αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα από το Ισραήλ.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Ισραηλινοί μπήκαν στο παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στον αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων στο έπακρο, αποκτώντας μία διαφορά ασφαλείας στα μέσα του ημιχρόνου. Το σκορ έγινε 13-30 με τους Ραντ και Γκάουντλοκ να κάνουν τα πάντα στην επίθεση της Μακάμπι, ενώ την ίδια ώρα η Νταρουσάφακα είχε 1/8 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Κάπου εκεί φάνηκε οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να αντιδρούν (20-30), αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 19 πόντους (29-48), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 31-48.

Παρά την κάκιστη εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, η Νταρουσάφακα κατάφερε να επιστρέψει πολύ νωρίς στο δεύτερο μισό του αγώνα στη διεκδίκηση της νίκης. Με ένα σερί 18-5 και έναν απίθανο Κλάιμπερν, το σκορ έγινε 49-53 στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-61, ενώ λίγο αργότερα η τουρκική ομάδα πέρασε μπροστά με 65-61. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και αντέδρασαν με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Ουίλμπεκιν στα 32” πριν το τέλος πέτυχε τρίποντο με κρεμασμένο πάνω του τον Ραντ και έκανε το 82-78, με τον Κλάιμπερν να σταματάει τον Σμιθ στην επόμενη φάση και τη Νταρουσάφακα να παίρνει τη νίκη με 86-84, με τον Ραντ να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.

Που κρίθηκε:

Οι κακές επιθετικές επιλογές της Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν τη δυνατότητα στην Νταρουσάφακα να βελτιώσει την εικόνα της στην άμυνα και να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν συνέχεια σε ατομικές ενέργειες, κάτι που δεν τους βγήκε ούτε σε αυτό το ματς.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ουίλ Κλάμπερν ήταν ο άνθρωπος που ξεκίνησε την αντεπίθεση για την Νταρουσάφακα και… γύρισε ουσιαστικά το παιχνίδι. Μάλιστα, τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά έκανε και μία κρίσιμη τάπα στο τέλος.