Καβαλίερς: Ο Άγιος… Ίρβινγκ έφερε το δώρο για τους Πρωταθλητές!

26 Dec 2016 2016-12-26T00:53:29+00:00.

- 26 Dec 2016

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Σε ένα φοβερό παιχνίδι που θύμισε… περσινούς τελικούς, οι Καβαλίερς το γύρισαν το ματς στο τέλος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιρι Ίρβινγκ, ο οποίος έκανε τα πάντα στην τελευταία περίοδο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 109-108.

Ο Ίρβινγκ ήταν απλά απολαυστικός στην τελευταία περίοδο κάνοντας πράγματα και θαύματα και ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 25 πόντους, 10 ασίστ, 7 κλεψίμετα και 6 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σταμάτησε στους 31 πόντους και τα 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά του ο Κέβιν Λαβ είχε 20 πόντους.

Οι Πρωταθλητές κέρδισαν με 109-108, με τον Κέβιν Ντουράντ να μην προλαβαίνει να σουτάρει στο τέλος μετά την εξαιρετική άμυνα του Τζέφερσον, ο οποίος έδωσε και την ψυχή του στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Πάντως στην τελευταία φάση φαίνεται ο Τζέφερσον φαίνεται να σπρώχνει λίγο με το αριστερό του χέρι τον Ντουράντ και να υπάρχει και επαφή με το γόνατο.

Στο τέλος, οι Καβαλίερς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 105-103 με κάρφωμα του Τζέιμς, αλλά με δύο καλάθια από τους Γκριν και Κάρι οι Ουόριορς κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 108-105. Αλλά ο Ίρβινγκ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, μείωσε σε 107-108, οι Ουόριορς ξέμειναν από χρόνο στην επόμενη επίθεσή τους και ο Ίρβινγκ και πάλι έκανε το 109-108 σουτ από μέση απόσταση και κρεμασμένο πάνω του τον Κλέι Τόμπσον. Στα 3,4 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Κέβιν Ντουράντ δεν κατάφερε καν να σουτάρει από την ασφυκτική άμυνα των Πρωταθλητών.

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 36 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Κλέι Τόμπσον με 24 πόντους. Από την πλευρά του ο Στεφ Κάρι σταμάτησε στους 15 πόντους χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες (4/11 σουτ συνολικά).