Χριστουγεννιάτικος… Κολοσσός!

2016-12-26T18:04:41+00:00 2016-12-26T18:17:00+00:00.

26/Dec/16 18:04

Η τριπλέτα Βασιλόπουλου,Ρέλεφορντ, Ρέντικ κατακεραύνωσε την άστοχη ΑΕΚ.

Φαίνεται πως η γαλοπούλα έπεσε… βαριά για την ΑΕΚ. Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 86-73, η οποία έχασε για πρώτη φορά φέτος από ομάδα κατώτερης βαθμολογικής θέσης, μετρώντας ως τώρα δύο ήττες μόνο στις έδρες των “αιωνίων”.

Η ομάδα της Ρόδου πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ποτέ δεν έμεινε πίσω στο σκορ, επιβάλλοντας σε ολόκληρο το παιχνίδι την κυριαρχία του, αφού κατάφερε με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, τον Ρέντικ και τον ασταμάτητο Ρέλεφορντ (πρώτος σκόρερ) να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα πολλά φάουλ του Ντίξον και την αστοχία των φιλοξενούμενων. Ανέβασε έτσι το ρεκόρ του στο 7-5, κερδίζοντας πολλούς πόντους στην προσπάθεια που κάνει να μπει και φέτος στα πλέι οφς, ενώ άφησε την ΑΕΚ πλέον πολύ μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις.

Εξέλιξη αγώνα:

Η ΑΕΚ έκανε πέντε λεπτά να βάλει τον πρώτο της πόντο. Έμεινε πίσω με 16-13 στο δεκάλεπτο με παροιμιώδη αστοχία (0/5τριπ., 3/11διπ.), μέτρησε μηδέν ασίστ ως το 14’ και τέσσερις (όλες ο Ούκιτς) στο ημίχρονο, ενώ φορτώθηκαν νωρίς με τρία φάουλ οι Ντίξον και Φάλκερ. Παρόλα αυτά ο Κολοσσός προηγήθηκε μόλις με 40-38 στο ημίχρονο (Ρέλεφορντ 10π.) κυρίως λόγω των λαθών του (6-1) που δεν του επέτρεψαν να εκμεταλλευτεί την αστοχία των φιλοξενούμενων.

Η παρατεταμένη αστοχία της ΑΕΚ και το τέταρτο φάουλ του Ντίξον, στρίμωξαν την ομάδα του Ζντοβτς στα σχοινιά, ενώ ο Βασιλόπουλος μπήκε στην επιθετική εξίσωση για τον Κολοσσό (57-49). Η διαφορά δεν μειώθηκε για να μπει η ΑΕΚ στο παιχνίδι, ο Ρέλεφορντ με τον Ρέντικ και τον Βασιλόπουλο συνέχισαν το καταστροφικό για τον Ζντοβτς έργο τους, ξεφεύγοντας ακόμα και με 13 πόντους (72-59) χωρίς να αντιμετωπίσουν απειλή ως το τέλος

Που κρίθηκε:

Κρίθηκε στην αστοχία της ΑΕΚ, στον πλουραλισμό του Κολοσσού και βέβαια στα πολλά φάουλ του πρώτου σκόρερ της Ένωσης που είχε μικρή συνεισφορά στο παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (χωρίς… χιαστό) ήταν εξαιρετικός με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ από νωρίς στην τρίτη περίοδο, ολοκληρώνοντας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο μπλοκ.