Νταμπλ νταμπλ ο Αντετοκούνμπο, δραματική νίκη οι Ουίζαρντς

27 Dec 2016 2016-12-27T08:34:35+00:00.

- 27 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Πριν μερικές μέρες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους κατά των Ουίζαρντς. Αυτή τη φορά έμεινε στους 22, οι “Μάγοι” κατάφεραν να τον περιορίσουν στο δεύτερο ημίχρονο όπως τον και τον “καυτό” Τόνι Σνελ και πήραν έτσι τη νίκη με 107-102 σε ένα δραματικό παιχνίδι.

Ο Έλληνας άσος είχε 7/11 δίποντα και 8/11 βολές, ενώ πρόσθεσε 12 ριμπάουντ, επτά τελικές πάσες κι ένα μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής αλλά δεν ήταν αρκετά παρότι ο Σνελ πέτυχε 20 πόντους με ρεκόρ καριέρας έξι τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο χάρη στον Ότο Πόρτερ (32π., 13ριμπ., 5τρ.), ο Μπιλ πρόσθεσε 22 και ο Ουόλ είχε 18 με ρεκόρ σεζόν 16 ασίστ. Πέτυχαν σκορ 15-2 γυρνώντας το παιχνίδι από το -10 αλλά παρόλα αυτά ο Σνελ είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει 105-105 αλλά αστόχησε.

Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη των Ουίζαρντς στην Ουάσινγκτον πλησιάζοντας τους Μπακς στη βαθμολογία (14-16 με 14-15). Το Μιλγουόκι μετράει πλέον ένα αρνητικό ρεκόρ 3-9 σε παιχνίδια που κρίνονται με επτά πόντους και κάτω, κάτι που προφανώς πρέπει να προσέξουν αν θέλουν να μπούνε στα πλέι οφς…