2016-12-29T22:47:03+00:00 2016-12-29T22:53:16+00:00.

Lefteris Moutis

29/Dec/16 22:47

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - FENERBAHCE

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 71-62 τη Φενερμπαχτσέ σε ένα ματς που προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά και άντεξε στο φινάλε την αντεπίθεση των Τούρκων.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Σπουδαία νίκη επί των περσινών φιναλίστ πέτυχαν οι Πειραιώτες και έμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η απουσία των Πρίντεζη και Αγραβάνη δημιούργησε αρκετούς πονοκεφάλους πριν από το παιχνίδι στους “ερυθρολεύκους”, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου έπαιξε και για τους δυο, ο Κεμ Μπιρτς έκανε νταμπλ-νταμπλ και οι Λοτζέσκι, Σπανούλης ήταν καθοριστικοί στο φινάλε.

Τη διαφορά όμως, έκανε η άμυνα των γηπεδούχων στο κατάμεστο ΣΕΦ, καθώς στα πρώτα τριάντα λεπτά δέχθηκαν μόλις 40 πόντους!

Δημιουργός Σπανούλης

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς εφάρμοσε το συνηθισμένο του πλάνο απέναντι στον Βασίλη Σπανούλη. Προσπαθεί να περιορίσει τον αρχηγό του Ολυμπιακού εκτελεστικά, του δυσκολεύει το έργο να πάρει τη μπάλα και να βρει χώρο για διεισδύσεις και σουτ. Κάθε φορά που ο “Kill-Bill” είναι έτοιμος να “διαβάσει” το παιχνίδι και να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του, το έργο για όλους τους συμπαίκτες του είναι πολύ ευκολότερο. Και ως εκ τούτου και για τον Ολυμπιακό.

Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν χωρίς “καθαρό” πάουερ φόργουορντ με τους Πρίντεζη και Αγραβάνη να τίθενται νοκ άουτ πριν τον αγώνα. Ωστόσο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ευτύχησε να δει εξαιρετικό τον Κεμ Μπιρτς κοντά στο καλάθι αμυντικά και επιθετικά, τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να βγάζουν ενέργεια και να εκτελούν με συνέπεια και τους Γκριν, Λοτζέσκι να απειλούν σταθερά από μακριά.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, αλλά έκρηξη με Μπιρτς

Ο Κώστας Σλούκας ήταν φανερά επηρεασμένος από την υποδοχή που του επιφύλαξαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού και η Φενερμπαχτσέ έδειχνε να μην έχει προσανατολισμό από τα πρώτα λεπτά. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν μουδιασμένα στην επίθεση (4-5, 5′), αλλά μόλις ανέβηκε ο Κεμ Μπιρτς, άλλαξε πλήρως η εικόνα του αγώνα.

Ο Καναδός σέντερ έκανε πολλές αλλοιώσεις στην άμυνα δυσκολεύοντας τους Τούρκους, πήρε 6 ριμπάουντ και τελείωσε πολλές φάσεις στην επίθεση φθάνοντας τους 8 πόντους και τους 15 βαθμούς αξιολόγησης στα πρώτα 8 λεπτά! Ο Μπιρτς αποθεώθηκε κατά την αντικατάσταση του με τον Πάτρικ Γιάνγκ να κάνει ένα από τα πιο ώριμα και μεστά παιχνίδια του φέτος στην Ευρωλίγκα.

Μόνο ο Βέσελι πάλευε για τη Φενερμπαχτσέ

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέμενε να δίνει τη δημιουργία στον Σπανούλη με τον αρχηγό των “ερυθρολεύκων” να μοιράζει έτοιμα καλάθια στους Γκριν, Παπαπέτρου και Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός άρχισε να ευστοχεί από μακριά (είχε 7/9 τρίποντα στο δεύτερο) με τον Γκριν να ξεκινά με 3/3 τρίποντα και τον Παπαπέτρου  να γίνεται ο πρώτος σκόρερ καλύπτοντας επάξια το κενό στο τέσσερα.

Την ίδια ώρα για τη Φενερμπαχτσέ ο μόνος που πάλευε ήταν ο Γιαν Βέσελι. Ο Τσέχος ήταν ο μοναδικός παίκτης των Τούρκων που πέτυχε εντός παιδιάς καλάθι για την ομάδα του σε διάστημα 17 λεπτών φθάνοντας τους 14 πόντους! Από το 5′ και το καλάθι του Αντιτς και μετά, ο Βέσελι ήταν ο μοναδικός φάρος στην επίθεση των Τούρκων μέχρι και το 22′, όταν σκόραρε ο Ντατόμε!

Η ασφυκτική άμυνα Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έχασαν πολλά ελεύθερα σουτ, ήταν σε κακή μέρα οι δυο δημιουργοί, Ντίξον και Σλούκας και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να δεχθεί μόλις 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά ακόμα και στο +21 (40-19) λίγο πριν τη λήξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενερμπαχτσέ βρήκε σκορ και από τον Ντατόμε αποκτώντας πια μεγαλύτερο πλουραλισμό στο παιχνίδι της. Ο Κεμ Μπριτς ωστόσο, ήταν εξαιρετικός κάνοντας νταμπλ-νταμπλ από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου! Με πρωταγωνιστή τον Καναδό η διαφορά έφθασε στους 25 πόντους (48-23, 25′).

Ξέσπασμα του Σλούκα και αντίδραση από Φενέρ

Η Φενερμπαχτσέ βελτιώθηκε επιθετικά με τον Σλούκα να βρίσκει σκορ και να δίνει ανάσα στην ομάδα του που έδειχνε σε κάθε φάση σχεδόν βραχυκυκλωμένη επιθετικά. Ο Ολυμπιακός μείωσε τις αμυντικές του αντιστάσεις και με επιμέρους σκορ 16-6 η Φενερμπαχτσέ έδειξε ότι δεν θα παρατούσε τόσο εύκολα το ματς.

Ο Ντίξον πέτυχε τους πρώτους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Σλούκα, Ντατόμε και Βέσελι να τελειώνουν πολλές φάσεις, η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έπεσε στους 11 πόντους (60-49, 35′). Σε αυτό το διάστημα άλλωστε, οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν μόλις ένα καλάθι.

Κακός Ολυμπιακός επιθετικά, άντεξε όμως, στο φινάλε

Ο Λοτζέσκι ήταν αυτός που έσπασε το “γόρδιο δεσμό” για τον Ολυμπιακό με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 65-51 (36′), αλλά η προσπάθεια του δεν είχε συνέχεια και η Φενερμπαχτσέ πίστεψε ότι μπορούσε να πλησιάσει περαιτέρω. Ο Βέσελι ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας κάθε μπάλα πάνω από τη στεφάνη λειτουργώντας πολύ καλά και όσο διάστημα αγωνίστηκε μαζί με τον Ούντο και το σερί των Τούρκων έφθασε στο 10-0 (65-61) δυο λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Ντίξον.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει για τέσσερα λεπτά σχεδόν, η Φενερμπαχτσέ ερχόταν φουριόζα για την ανατροπή και τη λύση έδωσε (67-61) για τους “ερυθρολεύκους” ο Σπανούλης με το πρώτο καλάθι του τον αγώνα, μόλις 62 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ντίξον είχε 1/2 βολές, ο Λοτζέσκι στην επόμενη φάση σκόραρε για το 69-62 και “καθάρισε” ουσιαστικά τον αγώνα.