Ο Λάνγκφορντ… φρέναρε τον Παναθηναϊκό

2016-12-30T19:40:55+00:00 2016-12-30T19:48:14+00:00.

30/Dec/16 19:40

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε οδυνηρή ήττα με 83-81 μέσα στην Ούνιξ Καζάν η οποία είχε για κορυφαίο της παίκτη τον ασταμάτητο Κιθ Λάνγκφορντ…

Ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε οδυνηρή ήττα με 83-81 μέσα στην Ούνιξ Καζάν η οποία είχε για κορυφαίο της παίκτη τον ασταμάτητο Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Αμερικάνος γκαρντ σταμάτησε στους 27 πόντους μαζί με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως ιδιαίτερα σημαντική ήταν η συνεισφορά του Λατάβιους Ουίλιαμς που “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό των “πρασίνων” ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε την πιο παραγωγική εμφάνιση της καριέρας του με 23 πόντους και 6 ασίστ, με τους Μπουρούση (13π, 7ρ) και Σίνγκλετον (12π, 8ρ) να δίνουν βοήθειες.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με υπομονή στην επίθεση και τον Κρις Σίνγκλετον να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-4 σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα. O Αμερικάνος των “πρασίνων” σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Καλάθη που “χτυπούσε” συνεχώς στα πόδια τον πιο αργό Παραχούσκι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (19-11), με την εικόνα της Ούνιξ να είναι προβληματική και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο παίκτης που ήρθε από τον πάγκο των Ρώσων για να αλλάξει το μομέντουμ ήταν ο Λατάβιους Ουίλιαμς ο οποίος κέρδισε μάχες σε άμυνα και επίθεση για να μειώσει αρχικά σε 16-22, πριν ο Λάνγκφορντ φέρει το παιχνίδι στα ίσια (24-24).

To τάιμ άουτ του Τσάβι Πασκουάλ και η επιλογή να αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός με δύο γκαρντ (Καλάθης-Τζέιμς) ωστόσο απέδωσε άμεσα καρπούς. Η μπάλα κυκλοφόρησε γρήγορα, οι “πράσινοι” προστάτευσαν το καλάθι τους και το τρίποντο του Ρίβερς έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-32).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 44-35 και άνηκε ξεκάθαρα στους “πράσινους” που έλεγξαν πλήρως το ρυθμό και ανάλογα με τις διαθέσεις τους ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ.

Νεκρά διαστήματα και αντίδραση από την Ούνιξ

Στα πρώτα λεπτά της επιστροφής από τα αποδυτήρια η εικόνα δεν άλλαξε. Η Ούνιξ είχε για αποκλειστικό πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ όμως αυτό δεν αρκούσε αφού η ελληνική ομάδα έβρισκε λύσεις από κάθε παίκτη. Πρώτα ο Καλάθης και στη συνέχεια ο Φελντέιν διατήρησαν το ασφαλές προβάδισμα (56-44) αλλά τα πολλά φάουλ άρχισαν να γίνονται πρόβλημα αφού χάρισαν εύκολους πόντους στους Ρώσους από τη γραμμή των βολών.

Λάνγκφορντ, Κολόμ και Αντίποφ ολοκλήρωσαν ένα επί μέρους σκορ 11-2 και έφεραν τους γηπεδούχους μετά από αρκετή ώρα σε απειλητική απόσταση (56-51) με τη ψυχολογία να αλλάζει. Η νέα ολιγωρία του Παναθηναϊκού στην άμυνα χάρισε ένα εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό (62-58) και ο εκνευρισμένος Πασκουάλ κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ πριν η κατάσταση γίνει ακόμα χειρότερη. Ο Λάνγκφορντ συνέχισε να είναι “καυτός” (20π) όμως η Ούνιξ κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (63-65) επειδή κατάφερε να βρει λύσεις και από άλλους παίκτες.

Ντέρμπι με τα όλα του…

Το πρώτο προβάδισμα των Ρώσων δεν άργησε να έρθει (68-67) με τον Λάνγκφορντ να μην έχει αντίπαλο πάνω στο παρκέ και να επιβεβαιώνει πως είναι ένας από τους μεγαλύτερους σκόρερ στην ιστορία. Ο εκνευρισμός κυρίευσε τους “πράσινους” με τα εύκολα λάθη να κάνουν την εμφάνιση τους και τον Αμερικάνο γκαρντ να διαμορφώνει το 77-73 με 5.43′ να απομένουν στο ρολόι.

Η επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ και κυρίως η αγωνιστική άνοδος του Μπουρούση έφεραν τα πάνω-κάτω! Ο Έλληνας σέντερ τροφοδοτήθηκε σε διαδοχικές επιθέσεις και με δικό του τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό πάλι μπροστά (78-77), όμως το μαρκάρισμα του Ουίλιαμς συνέχισε να αποτελεί πρόβλημα με τον Αμερικάνο να απαντάει (79-78).

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Πασκουάλ επέλεξε να αγωνιστεί ξανά με τους Καλάθη και Τζέιμς στα γκαρντ αλλά το νέο δίποντο του Κολόμ (81-78) έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση με 1.38′ στο ρολόι. Ήταν φανερό εδώ και ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους και το πικ εν ρολ των Κολόμ-Ούλιαμς έφερε την Ούνιξ μπροστά με +5 (83-78) και 40″ να απομένουν για τη λήξη.

Στην επόμενη κατοχή η μπάλα πήγε στον Ρίβερς που ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (83-81) με τον Πασούτιν να καλεί σε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Ο Ουίλιαμς αστόχησε, ο Τζέιμς έτρεξε το γήπεδο και πρόλαβε να πασάρει στον Νίκολς όμως εκείνος αστόχησε στον πλέον καθοριστικό σουτ και απέτυχε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.