Κορυφαίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, πιο δυνατοί οι Γουλφς

31 Dec 2016 2016-12-31T08:33:36+00:00.

- 31 Dec 2016

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ότι περνούσε από το χέρι του στη Μινεάπολις, αλλά οι Τίμπεργουλφς αποδείχτηκαν πιο δυνατοί επικρατώντας με 116-99 των Μπακς, στην αναμέτρηση των δύο πιο πολλά υποσχόμενων και νεανικών (μαζί με τους Σίξερς) ομάδων του ΝΒΑ!

Ο Έλληνας άσος των Μπακς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 25 πόντους και σχεδόν τέλεια ποσοστά ευστοχίας (11/14 δίποντα, 3/4 βολές), πρόσθεσε επίσης επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο και μία τάπα, αλλά ουσιαστικά είχε μόνο τη συμβολή του Τζαμπάρι Πάρκερ (20π. με 8/14 σουτ).

Αντίθετα, οι “Λύκοι” επέδειξαν μεγαλύτερο πλουραλισμό καθώς μετά τον εντυπωσιακό Ουίγκινς που τέλειωσε με 31 πόντους, είχαν σε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης και τους Τάουνς (18π.-16ριμπ.), ΛαΒιν (24π. με 6/9τριπ.) και Σαμπάζ Μουχάμεντ που τέλειωσε το ματς με 22 πόντους (4/5τριπ.) σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 13 πόντους διαφορά (34-21) και παρότι οι Μπακς μείωσαν στο ημίχρονο στους έξι πόντους, δεν μπόρεσαν να νικήσουν σε καμία άλλη περίοδο χάνοντας καθαρά το παιχνίδι αφού οι Γουλφς ήταν πολύ εύστοχοι από μακριά (13/25τριπ.).