“Έμφραγμα” στην παράταση, “φωνάζει” για τη διαιτησία ο Άρης!

2017-01-03T21:23:15+00:00 2017-01-04T00:02:04+00:00.

03/Jan/17 21:23

Με buzzer beater του Γκεντιμίνας Όρελικ η Μπάνβιτ “σκότωσε” στην παράταση τον Άρη, ο οποίος “φωνάζει” δικαίως για τη διαιτησία!

Η τουρκική ομάδα νίκησε 95-94, με τον Λιθουανό φόργουορντ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς ήταν αυτός που είχε στείλει και το ματς στην παράταση με καλάθι 0.1’’ πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στην προηγούμενη φάση, βέβαια, οι διαιτητές αντί να καταλογίσουν φάουλ πάνω στον Μιχάλη Τσαϊρέλη έδωσαν τη μπάλα στους γηπεδούχους.

Γενικότερα, οι “κίτρινοι” φωνάζουν δικαίως για τη διαιτησία της αναμέτρησης καθώς εκτός των άλλων εκτέλεσαν και 31 λιγότερες βολές (44-13)! Η Μπάνβιτ ανέβηκε έτσι στο 9-2 κι απομακρύνθηκε στις δύο νίκες από τον Άρη, ο οποίος έπεσε στο 7-4.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπάνβιτ μπήκε δυνατά και σταδιακά άρχισε να «χτίζει» διαφορά, η οποία έφτασε στο +11 (31’20) στο 13’. Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά η εξαιρετική δουλειά του Καββαδά κοντά στο καλάθι σε συνδυασμό με την καλή παρουσία του Ντραγκίσεβιτς επέτρεψε στους «κίτρινους» να επιστρέψουν.

Η ελληνική ομάδα που είχε 7/14 τρίποντα ισοφάρισε σε 52-52 (27’) με καλάθι του Έλληνα σέντερ κι έκανε ντέρμπι τον αγώνα! Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η Μπάνβιτ ξέφυγε με 64-57, αλλά ο Τζένκινς κράτησε τον Άρη μέσα στο παιχνίδι!

Οι «κίτρινοι» μείωσαν στον πόντο (67-66), μετά από πέντε σερί πόντους του Αμερικανού γκαρντ που μαζί με τον Κάμινγκς αποτέλεσαν τους πρωταγωνιστές της ανατροπής! Ο Άρης προηγήθηκε με 77-73, 1’26’’ πριν το φινάλε, με τον αγώνα να οδηγείται στη διαδικασία των βολών…

Ο Άρης ήταν μπροστά με 80-78, 1.1 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά ο Θίοντορ στην επαναφορά που είχε η Μπάνβιτ κάτω από το καλάθι του Άρη, βρήκε τον Όρελικ, ο οποίος έκανε το 80-80 και κέρδισε και το φάουλ! Ήταν όμως άστοχος στη βολή κι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν να “καθαρίζουν” όταν ξέφυγαν με 93-85 (39’), ωστόσο ο Άρης πέτυχε μεγάλη ανατροπή (93-94), χωρίς όμως να μπορέσει να πάρει τελικά τη νίκη καθώς στο φινάλε μίλησε και πάλι ο Όρελικ.

Που κρίθηκε

Στις αποφάσεις των διαιτητών, οι οποίοι επηρέασαν με τις αποφάσεις τους την τελική έκβαση του αγώνα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί το φάουλ πάνω στον Τσαϊρέλη που καταλόγισαν ποτέ δίνοντας την ευκαιρία στην Μπάνβιτ να στείλει το ματς στην παράταση.