Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης, ανατροπή και νίκη οι Νικς

07 Jan 2017 2017-01-07T08:37:32+00:00.

- 07 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Νικς πήραν τη ρεβάνς μέσα στο Μιλγουόκι 116-111 από τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο που και πάλι ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του και πρώτος σκόρερ μαζί με τον Τζαμπάρι Πάρκερ με 25 πόντους!

Οι Μπακς όμως έχασαν μία διαφορά 18 πόντων, 12 στο ημίχρονο (63-51) και 13 μετά τα τρία δωδεκάλεπτα (96-83), χάνοντας μαζί την ευκαιρία να ανέβουν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία της ανατολικής περιφέρειας.

Η επιστροφή μετά τρία παιχνίδια για τον Κρίσταπς Πορζίνγκις (24π.) και το σπουδαίο παιχνίδι του Καρμέλο Άντονι (26π., 10ασ., 6ριμπ. με 4/5τριπ.) που με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Νικς με το χρονόμετρο να μετράει λιγότερο από ένα λεπτό, ήταν αυτά που λειτούργησαν ευεργετικά για τη Νέα Υόρκη.

Ο Λανς Τόμας κατάφερε αυτή τη φορά να σταματήσει τον Γιάννη, στην επόμενη επίθεση των Μπακς (σ.σ. τον μάρκαρε και όταν έβαλε το μπάζερ μπίτερ στη Νέα Υόρκη πριν δύο μέρες) και ο Κόρτνεϊ Λι σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του στον αιφνιδιασμό.

Ο Αντετοκούνμπο γέμισε και πάλι τη στατιστική του με 25 πόντους (9/21 σουτ, 2/5 τρίποντα), προσθέτοντας έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και πέντε μπλοκ! Υπέπεσε όμως και σε πέντε λάθη. Ο Πάρκερ είχε επίσης 25 πόντους με 4/6 τρίποντα αλλά όλους ως την τρίτη περίοδο (!) ενώ ο Γκρεγκ Μονρό είχε 19 από τον πάγκο.

Οι Νικς σταμάτησαν έτσι ένα αρνητικό σερί έξι ηττών κι ο Γιάννης είχε να το λέει πως δεν διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι: ”

“Χαλαρώσαμε μετά το ημίχρονο. Δεν γυρίσαμε σωστά την μπάλα. Δεν κάναμε το παιχνίδι μας επιχειρώντας δύσκολα σουτ. Είχαμε την ευκαιρία να τους εξουδετερώσουμε, αλλά δεν την εκμεταλλευτήκαμε”.