Η ανατροπή της χρονιάς από τους Γκρίζλις κατά των Ουόριορς!

07 Jan 2017 2017-01-07T09:33:08+00:00.

- 07 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το χρονόμετρο κυλούσε βασανιστικά για τους Γκρίζλις προς το τέλος της τρίτης περιόδου με τους Ουόριορς να είναι μπροστά με 96-74 και λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι πρωτοπόροι του ΝΒΑ βρίσκονταν στο +18 (104-86) με περίπου επτά λεπτά να απομένουν. Ο Κάρι “οργίαζε” (40π.), οι φανς στο Όκλαντ τραγουδούσαν “MVP, MVP” μόλις πέτυχε ένα τετράποντο και όμως: το Μέμφις γύρισε το παιχνίδι με τους Κόνλεϊ (27-12ασ.), Μαρκ Γκασόλ (23) και Ζακ Ράντολφ (27-11ριμπ.) και πήρε τρομερή νίκη με 128-119 στην παράταση!

Γίνονται αυτά; Και όμως έγινε. Οι Γκρίζλις δεν παράτησαν το παιχνίδι, έπιασαν στον ύπνο του καθησυχασμένους Ουόριορς και πέτυχαν τη μεγαλύτερη ανατροπή της χρονιάς και μίας από τις κορυφαίες των τελευταίων ετών. Όχι μόνο λόγω της εις βάρους τους διαφοράς αλλά και επειδή την πέτυχαν κατά των Ουόριορς μέσα στο Όκλαντ όπου μετρούσαν ρεκόρ 16-2.

Ήταν η πρώτη νίκη των Γκρίζλις στην έδρα του Γκόλντεν Στέιτ από τις 20 Νοεμβρίου του 2013 και πάλι στην παράταση!

Οι Ουόριορς είχαν μόλις 2/13 σουτ και πέντε λάθη στην τέταρτη περίοδο κατά την οποία πέτυχαν 13 πόντους. Ο Μάικ Κόνλεϊ ισοφάρισε με 7” στο χρονόμετρο, αλλά η τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ήταν για … κλάματα αφού όλοι έψαχναν τον Κάρι και φυσικά η άμυνα του Μέμφις αυτό ακριβώς περίμενε και τον σταμάτησε.

Στην παράταση είχαν πια λυθεί τα χέρια των φιλοξενούμενων που πέτυχαν επί μέρους σκορ 17-8, κρατώντας τους Ουόριορς στους 21 πόντους στα τελευταία 17 λεπτά (τέταρτη περίοδος και παράταση), ενώ σε κάθε μία από τα τρία πρώτα 12λεπτα πέτυχαν +31 πόντους!!!