Γλίτωσε το “έμφραγμα” ο Παναθηναϊκός

2017-01-08T21:59:38+00:00 2017-01-08T22:08:05+00:00.

08/Jan/17 21:59

Ο Παναθηναϊκός έδειξε… τάσεις αυτοχειρίας όμως άντεξε στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά για να πάρει τελικά μία σημαντική νίκη με 82-78…

Ο Παναθηναϊκός έδειξε… τάσεις αυτοχειρίας όμως άντεξε στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά για να πάρει τελικά μία σημαντική νίκη με 82-78.

Καθοριστικός ο Κρις Σίνγκλετον που πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ βοήθησε σημαντικά και στο αμυντικό κομμάτι. Την ίδια στιγμή ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά ήταν αρκετά άστοχος με 6/17 σουτ και 3 λάθη.

Εντυπωσιακή η προσπάθεια των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο που με ηγέτες τους Σάιμπερτ (18π) και ΜακΦάντεν (16π) επιχείρησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση όμως τους πρόλαβε η λήξη της κόρνας.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε μία αναμέτρηση με λίγο κόσμο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-4, όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση και ήρθε δια χειρός του Νικ Καλάθη. Ο αρχηγός των “πρασίνων” σκόραρε με κάθε τρόπο για να διαμορφώσει αρχικά το 9-8 και στη συνέχεια το 13-11 φτάνοντας νωρίς τους 10 προσωπικούς πόντους.

Το ίδιο “ζεστός” ωστόσο ήταν και ο Τζόρνταν Σάιμπερτ που έγινε με τη σειρά του ο πρώτος παίκτης των γηπεδούχων με διψήφιο αριθμό πόντων για το 17-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 20-19 υπέρ του Παναθηναϊκού με τις δύο ομάδες να μετρούν από μία ασίστ και να περιορίζονται κατά κύριο λόγο στις ατομικές προσπάθειες χωρίς να έχουν καλή κυκλοφορία.

Οι μαζεμένες αλλαγές του Τσάβι Πασκουάλ (Μποχωρίδης, Τζεντίλε, Μπουρούσης) βελτίωσαν την αμυντική εικόνα των φιλοξενούμενων που έκλεψαν μπάλες και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 26-23. Ο δείκτης του σκορ έμεινε χαμηλά, όμως επίσης και η ποιότητα του θεάματος, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους “πράσινους” να εξασφαλίσουν τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (31-25) και να αναγκάσουν τον Σούλη Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ.

Ενδεικτική της κακής εικόνας του ΠΑΟΚ στο διάστημα αυτό είναι η πολύ χαμηλή παραγωγικότητα των μόλις 8 πόντων, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που σούταρε πλέον με 4/9 τρίποντα και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα… νίκης +15 (42-27).

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Λευτέρη Μποχωρίδη ο οποίος ήρθε από τον πάγκο για να “ξεκολλήσει” την ομάδα του και να σημειώσει μέσα σε 10 λεπτά 10 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Αντιθέτως, ο Θαντ ΜακΦάντεν βρήκε μόνο σίδερο (0/5 σουτ) και έδειξε πως θέλει ακόμα χρόνο για να εγκλιματιστεί στο νέο περιβάλλον του ελληνικού πρωταθλήματος.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 3 λεπτά για να σκοράρει κάποια από τις δύο ομάδες με τον Μάικ Τζέιμς να βγάζει πολλή ενέργεια σε επίθεση και άμυνα και να διαμορφώνει το 46-27. O ΠΑΟΚ έμεινε πολύ μακρυά από τον καλό του εαυτό με 1/11 τρίποντα και μόλις 3 ασίστ για 11 λάθη, με αποτέλεσμα απόλυτα φυσιολογικά να βρεθεί εκτός διεκδίκησης της νίκης (49-29).

Ο Παναθηναϊκός την ίδια στιγμή δεν ενθουσίαζε πάνω στο παρκέ όμως έβγαλε κάποιες καλές συνεργασίες, προστάτευσε με μεγάλη επιτυχία το καλάθι του και το πρώτο τρίποντο του Φώτση αύξησε τη διαφορά στο +21 (54-33).

Και ξαφνικά… ντέρμπι!

H χαλάρωση των “πρασίνων” δεν άρεσε καθόλου στον Τσάβι Πασκουάλ που αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ αφού ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 7-0 και πλησίασε ακόμα και στο -11 (58-47). Ήταν φανερό πως οι φιλοξενούμενοι δεν αγωνιζόντουσαν πλέον με την ίδια συγκέντρωση όμως ο ΠΑΟΚ σπατάλησε διαδοχικές ευκαιρίες για να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Τα χρονικά περιθώρια είχαν πλέον στενέψει αλλά ο ΜακΦάντεν με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 65-57 και αύξησε λίγο περισσότερο την πίεση στον Παναθηναϊκό, μόλις 1.20′ πριν τη λήξη. Το νέο τρίποντο του Σάιμπερτ διαμόρφωσε το 65-60 και ο Κρις Σίνγκλετον γλίτωσε τους φιλοξενούμενους από μεγαλύτερες περιπέτειες αφού με καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και εύστοχο ζευγάρι βολών ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 67-60 με 38″ στο ρολόι.

Το παιχνίδι μετατράπηκε… ξαφνικά σε ντέρμπι με τα νεύρα μεταξύ των παικτών να είναι πολλά και το νέο τρίποντο του Σάιμπερτ να φέρνει τον ΠΑΟΚ στο -4 (67-63). Ο Τζέιμς πέτυχε 1/2 βολές, ο ΜακΦάντεν απάντησε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και η διαφορά συνέχισε να μειώνεται συνεχώς (68-65) με 21″ στο ρολόι.

Στον εναπομείναντα χρόνο ωστόσο η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Σίνγκλετον ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, ο ΜακΦάντεν αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο και το τελικό 72-68 έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού.