Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, έπιασε… 13αρι!

2017-01-09T19:21:14+00:00 2017-01-09T19:39:31+00:00.

09/Jan/17 19:21

Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός για ένα ημίχρονο και πέρασε νικηφόρα από τη Χαλκίδα. Κέρδισε την Κύμη και επέκτεινε το αήττητό του σερί στο ελληνικό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 90-72 την Κύμη στη Χαλκίδα και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα με μπροστάρη τον Τζόρνταν Μόργκαν που έκανε εκπληκτική εμφάνιση, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όσο περνούσε ο χρόνος, η διαφορά στην ενέργεια και οι σαφώς περισσότερες και πιο ποιοτικές λύσεις που διαθέτει ο Ολυμπιακός, καθόρισαν τα πάντα.

Ο Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο άνοιξε την διαφορά και επικράτησε με άνεση χωρίς να απειληθεί. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο και ο Έλληνας τεχνικός έδωσε και σχεδόν 14 λεπτά συμμετοχής στον Ντομινίκ Ουότερς που έκανε ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 13η του νίκη στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιχνίδια και αξίζει να σημειωθεί πως μετράει 23 διαδοχικές εκτός έδρας νίκες στην Ελλάδα.

Ο αγώνας

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε την συνάντηση με τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπιρτς και τον Λοτζέσκι στην θέση “2”. Από την αρχή του ματς οι κόκκινοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμού, ούτε να παίξουν αποτελεσματική άμυνα πάνω στα ατού της Κύμης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 0-6, αλλά γρήγορα οι Μόργκαν και Τσούπκοβιτς άρχισαν να φορτώνουν με πόντους το καλάθι της ομάδας του Σφαιρόπουλου! Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-13 με τον Τσούπκοβιτς να έχει 3/3 τρίποντα στο 5′ και συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα με τον Τζόρνταν Μόργκαν να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού!

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Κύμη ήταν μπροστά με 23-21 και είναι χαρακτηριστικό πως Τσούπκοβιτς και Μόργκαν είχαν σκοράρει τους 19 από τους 23 πόντους της ομάδας του Μπρατσιάκου! Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά 23-24 και τον Σφαιρόπουλο να τα… βάζει με τους παίκτες του για την χαλαρότητα στην άμυνα.

Ξέσπασμα με Γκριν

Σε αυτό το διάστημα οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Μάντζαρης είχαν προσφέρει τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Οι Γκριν, Ουότερς, Γιανγκ, Αθηναίου και Γιανγκ πέρασαν στο παρκέ και με αυτό το σχήμα αρχικά, ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό διάστημα στο οποίο σκόραρε, χωρίς να δέχεται πόντους στην δική του άμυνα.

Με δύο τρίποντα του Έρικ Γκριν, ένα γκολ – φάουλ του Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Αθηναίου, οι κόκκινοι δημιούργησαν για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό πόντων (30-41) και ένα ακόμα τρίποντο από τον Αμερικανό σουτέρ του Ολυμπιακού, διαμόρφωσε λίγο αργότερα το 35-44. Το πρόβλημα των πρωταθλητών Ελλάδας στην άμυνά τους, παρέμενε ο Μόργκαν, που δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε φτάσει τους 20 πόντους με 9/10 σουτ!

Το τέλος του ημιχρόνου άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες με την Κύμη να απέχει μόλις ένα πόντο (45-46) από τον Ολυμπιακό. Οι 20 πόντοι του Μόργκαν και τα 14/19 δίποντα των γηπεδούχων, είναι αριθμοί που δείχνουν την αμυντική αδυναμία των ερυθρόλευκων στο πρώτο ημίχρονο και εξηγούν γιατί δεν εξασφάλισαν κάποια διαφορά, παρά το καλό ποσοστό (50%) με τα 7.14 τρίποντα.

Επεσαν ρυθμός και σκορ

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε σαφώς καλύτερη και πιο αποτελεσματική άμυνα και ήταν πιο συγκεντρωμένος σε αυτήν. Την ίδια στιγμή, όμως, έπεσε η επιθετική του παραγωγικότητα και τα ποσοστά του. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε ως το +7 (50-57), αλλά με επί μέρους σκορ 14-17, ο Ολυμπιακός τελείωσε τη τρίτη περίοδο με διαφορά μόλις 4 πόντων (59-63).

Το καθάρισε με άνεση στο τέλος

Η Κύμη είχε δείξει σημάδια κόπωσης, ο Μόργκαν (27π) προσπαθούσε να συνεχίσει το κρεσέντο του και από τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα είδε αρκετούς παίκτες του να βάζουν το δικό τους λιθαράκι στην επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο, η κούραση των γηπεδούχων και οι περισσότερες λύσεις και ενέργεια που είχε ο Ολυμπιακός, διαδραμάτισαν καταλυτικό ρόλο. Με ένα σερί 8-0, οι κόκκινοι από το 59-63 πήγαν στο 59-71 στο 32′ και έδειξαν πως δεν θα κοιτάξουν ξανά πίσω. Η Κύμη είχε μια μικρή αντίδραση, έτρεξε ένα σερί 5-0 (66-73), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό ξανά στην επίθεση και σκόραραν με πολύ μεγαλύτερη ευκολία. Η διαφορά ανέβηκε και στους 20 πόντους και το τελικό 72-90 βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή, αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις και τον σεβασμό για την προσπάθειά τους!

Που κρίθηκε

Στο γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στην άμυνα, στο δεύτερο ημίχρονο. Ξεκάθαρα! Στο πρώτο δέχτηκε 45 πόντους και στο δεύτερο μόλις 27. Απλά, στην τρίτη περίοδο ήταν κακός επιθετικά και δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει την μεγαλύτερη αποτελεσματικότητά του στην άμυνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε αρκετά και με επί μέρους σκορ 13-27, “καθάρισε” το παιχνίδι χωρίς να πιεστεί.