Άντονι Ντέιβις: Έγραψε ιστορία με 40αρα σε χρόνο ρεκόρ!

10 Jan 2017 2017-01-10T08:57:30+00:00.

- 10 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 40 πόντους και κατέβασε 18 ριμπάουντ σε μόλις 29 λεπτά, γράφοντας ιστορία στο ΝΒΑ αφού κανείς παίκτης στο παρελθόν δεν είχε καταφέρει κάτι ανάλογο σε τόσο λίγο χρόνο! Στη συνέχεια τραυματίστηκε μετά ένα σπρώξιμο του Κάιλ Ο’Κουίν, αλλά οι Πέλικανς άντεξαν και πήραν μεγάλη νίκη με 110-96 στη Νέα Υόρκη

Ο χαρισματικός φόργουορντ των Πέλικανς τέλειωσε το παιχνίδι με 40 πόντους έχοντας 14/22 σουτ (1/1 τρίποντο) και 11/12 βολές, ενώ εκτός από τα 18 ριμπάουντ είχε και δύο μπλοκ στο ενεργητικό του. Όπως σημειώνει το Elias Sports Bureau, δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο από τότε που (1954-55) που ισχύει ο περιορισμός χρόνου επίθεσης.

Αν συνέχιζε ποιος ξέρει που θα σταματούσε, αλλά ο Κάιλ Ο’Κουίν… φρόντισε να τον βγάλει εκτός αγώνα. Οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε ήταν καθαρές πάντως.

Για τους Νικς ο Μπράντον Τζένινγκς πέτυχε 20 πόντους ξεκινώντας αντί του Ντέρικ Ρόουζ που για άγνωστο λόγο δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο, ενώ ο Καρμέλο Άντονι πρόσθεσε 18 σε 26 λεπτά, πριν αποβληθεί κι αυτός όπως ο Ο’Κουίν!