ΑΕΚ: Αρχηγού παρόντος… παίρνει πρόκριση και διαφορά!

2017-01-10T23:04:40+00:00 2017-01-11T21:45:00+00:00.

10/Jan/17 23:04

Με τον Ντούσαν Σάκοτα να είναι εντυπωσιακός η ΑΕΚ πήρε νίκη και διαφορά από τη Λούντβιγκσμπουγκ κι “αγκάλιασε” την πρόκριση

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Ο αρχηγός της “Ένωσης” ήταν συγκλονιστικός, τελειώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους (10/17 σουτ), ενώ καθοριστικός ήταν στα τελευταία λεπτά ο Μίλαν Μιλόσεβιτς. Σημαντικές λύσεις έδωσαν κι οι Μάικλ Ντίξον, Ρόκο Λένι Ούκιτς.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ επικράτησε με 82-72, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας στον πρώτο αγώνα (είχε ηττηθεί 72-67) κι “αγκάλιασε” την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ελληνική ομάδα ανέβηκε στο 7-5, ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ έχει πλέον ρεκόρ 8-4.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ με αποτελεσματική άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση έβαλε από νωρίς τις βάσεις για την επικράτηση. Οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν με ευκολία τους διαδρόμους προς το καλάθι της γερμανικής ομάδας και πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου είχαν “χτίσει” διψήφια διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου όταν με επιμέρους 12-2 μείωσαν σε 26-24 αλλά εκεί “μίλησε” ο Σάκοτα, ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους. Με τον αρχηγό της να πετυχαίνει ακόμα και… τετράποντο, η “Ένωση” ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά.

Η ΑΕΚ δεν έμαθε το… μάθημα της στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι η Λούντβιγκσμπουργκ με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και τον Κούλεϊ να κάνει θραύση στο “ζωγραφιστό” έκανε την ανατροπή. Οι παίκτες του Ζντοβτς βγήκαν τελείως εκτός ρυθμού και δεχόμενοι επιμέρους 18-3, είδαν τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 52-48.

Η τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Βασιλειάδης για διαμαρτυρία σε φάουλ βοήθησαν τη γερμανική ομάδα να ξεφύγει με +7 (59-52 στο 28′). Η ΑΕΚ, όμως, έπαιξε και πάλι την αποτελεσματική άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και με τον Σάκοτα να σημειώνει δύο μεγάλα τρίποντα ανέτρεψε την κατάσταση (62-61 στο 32′).

Η Λούντβιγκσμπουργκ ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση (66-62) αλλά εκεί μίλησε η ψυχή του “εργάτη” Μιλαν Μιλόσεβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο μεγάλα γκολ φάουλ, ο Ούκιτς τον ακολούθησε με ένα εξίσου σημαντικό τρίποντο. Στο τέλος, ήρθε ο αρχηγός Σάκοτα για να βάλει την πινελιά του στη μεγάλη νίκη της ΑΕΚ.

Που κρίθηκε

Στην αντίδραση της ΑΕΚ όταν βρέθηκε να χάνει με 66-62. Μιλόσεβιτς, Ούκιτς, Ντίξον και φυσικά ο Σάκοτα έδωσαν λύσεις στην “Ένωση”, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με επιμέρους 20-6!

Παίκτης-κλειδί

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αλλά ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε εξαιρετική δουλειά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Πέτυχε δύο καθοριστικά γκολ-φάουλ και άλλο ένα κρίσιμο καλάθι.