2017-01-12T19:42:38+00:00 2017-01-12T20:27:47+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

12/Jan/17 19:42

Η ομάδα του Καζάν νίκησε (63-58) και την Μπάμπεργκ

Ο Κιθ Λάνγκφορντ (27π., 10ριμπ., 5ασ.) ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο απόλυτος ηγέτης για την Ούνιξ, με την ρωσική ομάδα να επικρατεί 63-58 της Μπάμπεργκ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της φετινής συναρπαστικής Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου, που επέστρεψε μετά από απουσία δυο αγώνων, βρέθηκε να χάνει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με 12 πόντους διαφορά (30-42), αλλά με φοβερή άμυνα και τον εκπληκτικό Κιθ Λάνγκφορντ να παίρνει μπροστά στην επίθεση έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη, την έβδομη (7-10) στην σεζόν που διανύουμε, κάλυψε παράλληλα το -3 (86-89) της ήττας της στο πρώτο παιχνίδι και δικαιούται να κάνει… όνειρα ακόμη και για πλέι οφς.

Οι Γερμανοί, του Αντρέα Τρινκιέρι, που επέστρεψε για πρώτη φορά σαν αντίπαλο στο Καζάν, όπου εργάστηκε την σεζόν 2013-14, πλήρωσαν την αστοχία τους στα τρίποντα, καθώς ταξίδεψαν στην Ρωσία, έχοντας το καλύτερο ποσοστό έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς σούταραν με 43%, ωστόσο ολοκλήρωσαν την συγκεκριμένη αναμέτρηση με 4/25 (16%)! Έτσι, σταμάτησε το σερί (σ.σ. 3-0) των συνεχόμενων νικών της Μπάμπεργκ, που ισοβαθμεί πλέον με την Ούνιξ, έχοντας ρεκόρ 7-10.

Ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους (1/6σουτ, 2/2 βολ.), 4λαθ, 3 ριμπ, ενώ σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε κι η απόδοση του Κώστα Καϊμακόγλου που σε 28΄ δεν σκόραρε (0/4σουτ), μάζεψε 4 ριμπάουντ, αλλά ήτα αυτός που έφυγε, τελικά, χαμογελαστός από το παρκέ.

Που κρίθηκε
Στην επιστροφή της Ούνιξ από το -12 (30-42) του 35΄. Οι Ρώσοι κατάφεραν με ένα ξέσπασμα να ισοφαρίσουν σε 44-44 μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά και στην συνέχεια, έχοντας πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης ολοκλήρωσαν στην τελευταία περίοδο την σπουδαία ανατροπή.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε μπροστά στα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα και έκανε… σμπαράλια την άμυνα της Μπάμπεργκ. Σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο και δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι κέρδισε ΜΟΝΟΣ του τους Γερμανούς. Άλλωστε, με 27 από τους 63 πόντους της ομάδας του, 5 ασίστ και 10 ριμπάουντ δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

Δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 46-47, 63-58
Διαιτητές: Γιαβόρ, Κορτές, Χάλικο