Ο Αστέρας “καθάρισε” (και) τη Φενέρ!

2017-01-12T23:36:15+00:00 2017-01-12T23:46:16+00:00.

12/Jan/17 23:36

Τρελαίνει κόσμο ο Ερυθρός Αστέρας στη φετινή Ευρωλίγκα αφού μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 75-73 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε…

Τρελαίνει κόσμο ο Ερυθρός Αστέρας στη φετινή Ευρωλίγκα αφού μετά τις Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 75-73 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε.

Ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση από τον Όγκνιεν Κούζμιτς με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και ένα καθοριστικό μπλοκ στην τελευταία κατοχή, την ώρα που ο Τζένκινς πρόσθεσε 14 πόντους με το σουτ νίκης λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Πολύ καλό το δίδυμο των Μπογκντάνοβιτς (12π, 6ρ, 6ασ.) και Ούντο (16π, 3ρ) με τον τελευταίο ωστόσο να δέχεται τάπα στα ίσια σε προσπάθεια να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Όγκνιεν Κούζμιτς να αξιοποιεί τις πάσες που πήρε κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 13-9. Η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε ήρθε από την περιφέρεια αφού οι Ντατόμε και Μπογκντάνοβιτς σημείωσαν μαζί 3/3 τρίποντα για να μειώσουν αρχικά σε 15-14 και στη συνέχεια να δώσουν το πρώτο προβάδισμα στους Τούρκους (17-15).

H πρώτη περίοδος με το πολύ υψηλό σκορ ολοκληρώθηκε τελικά στο 23-23 με τους γηπεδούχους να τρέχουν μίνι σερί 4-0 και να ανεβάζουν εκ νέου τα ντεσιμπέλ στις εξέδρες.

Οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς με τον Μπιέλιτσα να διαμορφώνει το 28-26 αλλά τη Φενέρ να απαντάει με το εξαιρετικά υψηλό 50% στα τρίποντα (6/12) για να περάσει μπροστά ακόμα και με 37-33. Σε κάθε προσπάθεια των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ωστόσο να ξεφύγουν ο Ερυθρός Αστέρας είχε την απάντηση αφού με ενέργεια στην άμυνα ισοφάρισε εκ νέου σε 39-39. Οι Σέρβοι μάλιστα πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει οριακό προβάδισμα (44-42) με το παιχνίδι να είναι ιδιαίτερα ισορροπημένο (12-12 ριμπάουντ, 11-11 ασίστ) και τις άμυνες να παίρνουν πολύ χαμηλή βαθμολογία.

Τσαρλς Τζένκινς και… ξέσπασμα!

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν το πλέον ιδανικό για τον Ερυθρό Αστέρα! Ο Τσαρλς Τζένκινς ευστόχησε σε δύο τρίποντα από τη γωνία κι ο Σιμόνοβιτς έτρεξε πρώτος στον αιφνιδιασμό για να χαρίσει στους γηπεδούχους το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα (+10, 54-44).

Πριν η κατάσταση γίνει χειρότερη ο Μπογκντάνοβιτς πήρε το όπλο του και με βοήθειες σε εκτελεστικό και δημιουργικό τομέα μείωσε σε 59-54 αποδεικνύοντας πόσο σημαντική ήταν η απουσία του. Αξίζει να σημειωθεί πως στα πρώτα εφτά λεπτά της περιόδου η Φενέρ δεν είχε κανένα ομαδικό φάουλ με τον Σλούκα να ευστοχεί εκ νέου από την περιφέρεια για το 59-57, πριν ο Κούζμιτς διαμορφώσει το 61-59.

Φινάλε και ντέρμπι με τα όλα του

Ο Ράντονιτς επέλεξε να ξεκινήσει το πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα με τον Νέιτ Ουόλτες στο τιμόνι και δεν δικαιώθηκε. Ο Αμερικάνος είχε διαδοχικά λάθη και κακές επιλογές κάτι που έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να ανατρέψουν το σκορ (67-63) έπειτα από κάρφωμα του Βέσελι.

Ο Γιόβιτς πέρασε εκ νέου στο παρκέ για να… μεταμορφώσει τον Ερυθρό Αστέρα την ώρα που ο Κούζμιτς συνέχισε το πάρτι στη ρακέτα για να περάσουν οι γηπεδούχοι μπροστά (69-67) με 4.19′ στο ρολόι. Η Φενέρ δεν πτοήθηκε και έτρεξε 4-0 σερί για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα δια χειρός Ντίξον (71-69) με τον Ράντονιβτς να καλεί τάιμ άουτ μόλις 2.12′ πριν το φινάλε.

Τα εκατέρωθεν καλάθια των Ούντο-Κούζμιτς και η βολή του Γιόβιτς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (73-73) με 43″ στο ρολόι, την ώρα που ο Κάλινιτς αστόχησε σε ιδιαίτερα κρίσιμο τρίποντο. Η μπάλα βρέθηκε στα χέρια του Τζένκινς και εκείνος με 12.4″ diam;orfvse to 75-73 για τον Ερυθρό Αστέρα!

Στην τελευταία κατοχή ο Κούζμιτς τάπωσε τον Ούντο και το πάρτι για την τεράστια νίκη μπροστά στο εκπληκτικό κοινό των Σέρβων ξεκίνησε.

Παίκτης-κλειδί: Τι να πει κανείς για τον μεταμορφωμένο φέτος Όγκνιεν Κούζμιτς; Ο Σέρβος δεν θυμίζει σε κανένα σημείο τον σέντερ που είδαμε στον Παναθηναϊκό και με 21 πόντους-8 ριμπάουντ και κάποιες πολύ κρίσιμες άμυνες όπως αυτή στην τελευταία κατοχή έκρινε τον τελικό νικητή.