Ανατροπή για Ρεάλ και χέρι-χέρι με Ολυμπιακό!

2017-01-13T23:44:39+00:00 2017-01-14T00:35:56+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

13/Jan/17 23:44

Η “βασίλισσα” νίκησε τη Μακάμπι στην Μαδρίτη και μοιράζεται την δεύτερη θέση (12-5) της βαθμολογίας με τους “ερυθρόλευκους”

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ βρέθηκε πίσω με 10 πόντους (43-53) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά κατάφερε την ολική επαναφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας της Μακάμπι με 80-75 στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι Μαδριλένοι, που κράτησαν για τέσσερα λεπτά στο τέλος χωρίς πόντο τους αντιπάλους τους, έφτασαν, έστω και δύσκολα, στην τρίτη τους συνεχόμενη νίκη και ανέβηκαν στο 12-5, ισοβαθμώντας με τον Ολυμπιακό στην δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, σκοράροντας 14 πόντους (3/5τριπ.), ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε για μια ακόμη φορά άριστα για το μεστό και ώριμο παιχνίδι του, καθώς για δυο ασίστ έχασε το πρώτο τριμπλ-νταμπλ της καριέρας του (10π., 11ριμπ., 8ασ.).

Αλλά αυτός που… καθάρισε για μια ακόμη φορά ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, που με δυο σερί τρίποντα (3/11 συνολικά) σήμανε την αντεπίθεση των γηπεδούχων κι ας είχε μέχρι να ευστοχήσει στο πρώτο 0/7! Πολύ καλός κι ο Γκουστάβο Αγιόν (14π., 7/9διπ.) που κράτησε όρθια την “βασίλισσα” στις αρχές της τελευταίας περιόδου διατηρώντας την επαφή της με το σκορ.

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο για περίπου 35 λεπτά, αλλά στα τελευταία πέντε έπαθε μπλακ άουτ. Έμεινε για περισσότερα από 4 χωρίς πόντο και το υπέρ της  68-71 μετατράπηκε σε 76-71, 50΄΄ πριν το φινάλε και έτσι υποχρεώθηκε στην έβδομη ήττα της στα τελευταία οκτώ παιχνίδια (6-11).

Οι Άντριου Γκάουντλοκ και Βίκτορ Ράντ ηγήθηκαν της επίθεσης των φιλοξενουμένων με 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Κουίνσι Μίλερ, που δείχνει να αφήνει πίσω του τον σοβαρό τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε.

Που κρίθηκε
H Μακάμπι προηγήθηκε με 43-53 στο 26΄30΄΄ και με 55-62 στο 32΄, μετά από τρίποντο του Γκάουντλοκ, αλλά η άμυνα της Ρεάλ και το ξύπνημα του Γιουλ ήταν τα στοιχεία που έφεραν την ανατροπή στην Μαδρίτη.

Ο ηγέτης της Μερένχες back to back τρίποντα στο πιο κρίσιμο σημείο, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του για το 67-66, ενώ την σκυτάλη πήρε ο Ρούντι Φερνάντεθ που με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 73-71, απαντώντας στο γκολ φάουλ του Ραντ. Η Μακαμπι έκανε να σκοράρει ξανά από τέσσερα και πλέον λεπτά κι από το 68-71 βρέθηκε πίσω με 76-71 και κάπου εκεί κρίθηκε, ουσιαστικά, το ματς.

Ο Σέρχιο Γιούλ μίλησε στο τέλος, ο Γκουστάβο Αγι΄πν κράτησε όρθια στα δύσκολα την Βασίλισσα, ο Ρούντι έκανε το καλύτερο φετινό του ματς, αλλά τι να πει κανείς για αυτόν τον εκπληκτικό Λούκα Ντόντσιτς

Ο 17χρονος επέδειξε ζηλευτή ωριμότητα και λίγο έλειψε να πετύχει το πρώτο του τρίμπλ νταμπλ, έχοντας 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Τελικά αναδείχθηκε… απλά, ΜVP της 17ης αγωνιστικής και για δεύτερη φορά στα 17 του χρόνια κερδίζει το βραβείο του πολυτιμότερου!

Δεκάλεπτα:16-21, 37-36, 53-56, 80-75
Διαιτητές: Πουκλ, Πατέρνικο, Γιούρας