Μπουλς: Γύρισε ο Tζίμι Μπάτλερ, “καυτός” όταν χρειάστηκε ο Ντουέιν Ουέιντ

15 Jan 2017 2017-01-15T10:42:06+00:00.

- 15 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζίμι Μπάτλερ έλειψε σε τρία παιχνίδια (στο ένα έπαιξε λίγο) και οι Μπουλς τα έχασαν όλα! Ο άσος των “Ταύρων” αποδείχτηκε καταλυτικός πετυχαίνοντας 28 πόντους και ο Ντουέιν Ουέιντ σκόραρε 17 από τους 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα τους στην πολύτιμη νίκη με 107-99 επί των Πέλικανς του Άντονι Ντέιβις των 36 πόντων!

Ο Ουέιντ είχε μόλις 9/24 σουτ, αλλά “μίλησε” την κατάλληλη ώρα. Ο Μπάτλερ οδήγησε τους Μπουλς σε προβάδισμα 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Πέλικανς το γύρισαν φτάνοντας στον πόντο.

Εκεί ο “Flash” έβαλε έξι σερί πόντους και με δύο τρίποντα παιχνίδια έκανε το 89-82 και το 102-91 με 2.27” να απομένουν, χαρίζοντας τη νίκη στους Μπουλς βρίσκονται στο 20-21, μισή νίκη έξω από την οκτάδα της Ανατολής (Χόρνετς με 20-20, οι Μπακς του Γιάννη στο 20-18).

Οι Πέλικανς μετρούσαν δύο σερί εκτός έδρας νίκες και τώρα έμειναν 1,5 νίκη πίσω από την οκτάδα της Δύσης.