Αγριεμένη απάντηση των Ουόριορς στους Καβαλίερς!

17 Jan 2017 2017-01-17T08:59:23+00:00.

- 17 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Ουόριορς έψαχναν την εκδίκηση για την ήττα τα Χριστούγεννα. Και την πήραν χωρίς να λυπηθούν τους Καβαλίερς συντρίβοντας τους με 126-91! Όσο για το χαμένο πρωτάθλημα, προφανώς θα περιμένουν μερικούς μήνες για ένα τρίτο ματς-απ για το οποίο όλοι ανυπομονούμε πλέον…

Ο Στεφ Κάρι και η All Star παρέα του διαμέλισαν τους πρωταθλητές από το πρώτο λεπτό καθώς προηγήθηκαν με 37-22 στο 12′ και με 78-49 στο ημίχρονο!!! Χαλάρωσαν λιγάκι στην τρίτη περίοδο όταν οι Καβς μείωσαν -τρόπος τους λέγειν- κατά πέντε πόντους αλλά η εκδίκηση για τους Ουόριορς δεν ήταν αρκετή και έφτασαν στο επιβλητικό 126-91.

Ο Κάρι είχε 20 πόντους και ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ με 11 ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 26 με 5/11 τρίποντα και ήταν πρώτος σκόρερ των Ουόριορς.

Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 21 πόντους με τρία μπλοκ στο ενεργητικό του ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν πέτυχε το τρίτο του τριπλ νταμπλ φέτος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ και πέντε μπλοκ στο ενεργητικό του! Πως να χάσουν οι Ουόριορς λοιπόν;

Οι Καβαλίερς σούταραν με 35% δεχόμενοι 11 τάπες και από νωρίς έδειξαν να μην αντέχουν στο ρυθμό. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 20 πόντους αλλά με 6/18 σουτ, ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ με τα δύο νικητήρια σουτ στα τελευταία δύο παιχνίδια, σταμάτησε στους 17 με 6/19 εύστοχα.