Οι Σκάιλαϊνερς άφησαν 4ο τον Άρη

2017-01-17T22:57:45+00:00 2017-01-18T02:36:01+00:00.

17/Jan/17 22:57

Άρης βρέθηκε σε πολύ κακό επιθετικά βράδυ, γνώρισε εντός έδρας ήττα απέναντι στους Σκάιλαϊνερς και πλέον θα τερματίσει οριστικά τέταρτος στον Α’ όμιλο του FIBA Champions League…

Ο Άρης βρέθηκε σε πολύ κακό επιθετικά βράδυ, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 64-58 απέναντι στους Σκάιλαϊνερς και πλέον θα τερματίσει οριστικά τέταρτος στον Α’ όμιλο του FIBA Champions League.

Oι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21 λάθη και μόλις 4/20 τρίποντα και όπως είναι λογικό δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα που επιθυμούσαν.

Αντιθέτως, το δίδυμο των Βον (19π) και Ένγκλις (19π) έκανε τη διαφορά για τους Γερμανούς που δεν ενθουσίασαν αλλά διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με την ψυχολογία στα ύψη έπειτα από την μεγάλη πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ ο Άρης ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 12-5 έπειτα από διαδοχικούς πόντους του Βλάντο Γιανκοβιτς. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πίεσαν στην άμυνα και κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τους Σκάιλαϊνερς με τον Ζάρα να στέλνει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+9, 19-10), πριν ο Ένγκλις μειώσει σε 19-13 από την περιφέρεια.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό κάτι που τους επέτρεπε να διατηρούν απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (24-16 στο 14′, 32-22 στο 17′), ωστόσο το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου δεν κύλησε καλά. Ο “καυτός” Ένγκλις συνδέθηκε με το καλάθι για να φέρει τους φιλοξενούμενους στο -4 (32-36), ενώ στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Βον διαμόρφωσε το 36-34 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Προβληματική τρίτη περίοδος…

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι Σκάιλαϊνερς βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους κάτι που τους επέτρεψε να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 37-36. Το μομέντουμ ήταν πλέον φανερό πως είχε αλλάξει και ένα επί μέρους σκορ 14-3 βοήθησε τους Γερμανούς να εξασφαλίσουν το πρώτο σημαντικό υπέρ τους προβάδισμα με 48-39. Μεγαλύτερο πρόβλημα ως εκείνο το σημείο για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν τα 12 λάθη για μόλις 9 ασίστ αλλά και το πολύ χαμηλό 3/11 τρίποντα.

Η νέα αντίδραση του Άρη ήρθε με τη βοήθεια των Καββαδά και Γιάνκοβιτς που βρήκαν αμφότεροι το δρόμο προς το καλάθι μέσα από το ζωγραφιστό για να μειώσουν σε 47-50.

Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη όμως τα επιπόλαια λάθη και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση έδωσαν εκ νέου την ευκαιρία στους Σκάιλαϊνερς να ξεφύγουν με 53-47 στο 32′. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε θεαματικά στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να μετρούν 1/7 δίποντα και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 1/5 για το 55-49 με 4.35′ να απομένουν στο ρολόι.

Ο Άρης συνέχισε να έχει πολύ έντονο επιθετικό πρόβλημα αφού μετά από 8 λεπτά στην τέταρτη περίοδο είχε πετύχει μόλις 7 (!) πόντους κυνηγώντας στο σκορ με 54-57 και 2.17′ για τη λήξη. Το τρίποντο του Βον (60-54) αύξησε ακόμα περισσότερο την πίεση ενώ το δύσκολο καλάθι του Σιελντς (62-54) έδειξε τα “καθαρίζει” οριστικά την υπόθεση νίκη.

To ξέσπασμα του Κάμινγκς έφερε τον Άρη στο -4 (58-62) όμως τα χρονικά περιθώρια δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο και το τελικό 64-58 τοποθετεί το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη οριστικά στην τέταρτη θέση του ομίλου.