Τζέιμς και Παππάς έσωσαν τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα

2017-01-21T21:10:39+00:00 2017-01-21T21:29:51+00:00.

21/Jan/17 21:10

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέσα στην έδρα του Προμηθέα όμως είδε τους Παππά και Τζέιμς να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να οδηγούν σε μία μεγάλης σημασίας ανατροπή…

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέσα στην έδρα του Προμηθέα όμως είδε τους Παππά και Τζέιμς να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να οδηγούν σε μία μεγάλης σημασίας ανατροπή με 72-69.

Ο Έλληνας γκαρντ ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 14 πόντους σε λιγότερο από 14 λεπτά για να αλλάξει όλη την εικόνα των “πρασίνων”, ενώ ο Αμερικάνος είχε 13 πόντους με κρίσιμα καλάθια στο τέλος. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Γιάννης Μπουρούσης που έμεινε στο παρκέ για 37 (!) λεπτά και πέτυχε 20 πόντους.

Μεγάλη προσπάθεια από τον Νίκο Γκίκα που σταμάτησε στους 14 πόντους με 4/7 τρίποντα την ώρα που ο Φαγέ πρόσθεσε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τον Κίκι Κλαρκ να “χτυπάει” σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός τον Καλάθη κατάφερε να προηγηθεί με 13-6. Τα τρίποντα του Παναθηναϊκού δεν μπήκαν με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το -10 (16-6), όμως οι καλές συνεργασίες του Τζέιμς με τον Μπουρούση οδήγησαν στην μείωση του σκορ (16-10).

Οι “πράσινοι” πίεσαν στην άμυνα και ανάγκασαν σε λάθη τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο 19-16 αλλά τους φιλοξενούμενους να “κολλάνε” στην επίθεση.

Η απουσία τους Κρις Σίνγκλετον ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να χρησιμοποιήσει στα πρώτα 15 λεπτά τον Γιάννη Μπουρούση, την ώρα που ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πέρασε στο παρκέ και έδωσε άμεσα βοήθειες για το 26-26. Ο Προμηθέας είχε την ατυχία να χάσει με θλάση τον Κλαρκ όμως αυτό δεν πτόησε τους Πατρινούς που έτρεξαν επί μέρους σκορ 10-2 και ξέφυγαν ακόμα και με +8 (36-28).

O Παναθηναϊκός ήταν πολύ στατικός στην επίθεση (2/13 τρίποντα, 9/15 βολές) και δεν έβγαλε ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα απόλυτα φυσιολογικά να πάει στα αποδυτήρια στο -7 (40-33). Αντιθέτως, το σύνολο του Αγγέλου κυριάρχησε στα ριμπάουντ (22-14) και κατάφερε να εξασφαλίσει μικρό προβάδισμα παρά τα περισσότερα λάθη (7-3).

Μπουρούσης εναντίον όλων

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε αφού ο Προμηθέας συνέχισε να ανανεώνει επιθέσεις και να διατηρεί τη διαφορά κοντά σε διψήφια επίπεδα (47-38). Ο Τσάβι Πασκουάλ κάλεσε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του οι οποίοι με εξαίρεση τον Μπουρούση δεν έδειξαν να βρίσκονται σε καλό βράδυ. Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη όταν ο Φαγέ έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ για το 50-39 αυξάνοντας το προβάδισμα της ομάδας του στη μεγαλύτερη τιμή του.

Η απάντηση των “πρασίνων” ήρθε από τη γραμμή των βολών αφού ο Μπουρούσης κέρδισε διαδοχικές μάχες και φάουλ για να μειώσει σε 52-45, πριν ο Παππάς φέρει ακόμα πιο κοντά τους φιλοξενούμενους (54-49).

Ανατροπή δια χειρός Παππά και Τζέιμς

Το παιχνίδι ήταν πλέον φανερό πως θα εξελιχθεί σε μεγάλο ντέρμπι με τον Φαγιέ να διαμορφώνει το 58-51 και τον Παππά να απαντάει άμεσα για το 58-54. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να αμυνθεί με ζώνη αλλά ο Γκίκας την τιμώρησε άμεσα και με δύο πολύ δύσκολα τρίποντα μετά από ντρίπλα αύξησε το προβάδισμα του Προμηθέα στο 64-57 με 4.30′ να απομένουν.

Ο Μάικ Τζέιμς σε εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του και με έξι διαδοχικούς πόντους έφερε μετά από ώρα την αναμέτρηση στα ίσια (66-66), ενώ πάλι ο Αμερικάνος με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή (68-66) με 1.32′ στο ρολόι.

Ο Αγγέλου κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ ο Γκίκας πέτυχε ακόμα ένα σπουδαίο τρίποντο για το 69-68! Η πίεση αυξήθηκε για τον Παναθηναϊκό αλλά ο Τζέιμς είχε και πάλι την απάντηση (70-69) με τον Παπαντωνίου να είναι ο μοιραίος αφού υπέπεσε σε λάθος με 30″ να απομένουν ενώ έκανε και φάουλ στον Παππά για το 72-69.

Ο Προμηθέας δεν άντεξε στην πίεση μέχρι τέλους με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 72-69 παρά την τεράστια προσπάθεια που έκανε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.