Σίξερς: “Καυτοί” και στο Μιλγουόκι, νταμπλ νταμπλ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

26 Jan 2017 2017-01-26T08:32:37+00:00.

- 26 Jan 2017

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι “καυτοί” Σίξερς δεν σταμάτησαν ούτε στο Μιλγουόκι όπου επικράτησαν με 114-109 των Μπακς παρά το νταμπλ νταμπλ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους 28 πόντους του Γκρεγκ Μονρό (ρεκόρ σεζόν), φτάνοντας τις πέντε νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια!

Ο Αντετοκούνμπο γέμισε τη στατιστική του χωρίς πάντως να πιάσει τα νούμερα του στην επίθεση αφού ήταν πολύ άστοχος (7/19 σουτ, 0/7 τρίποντα). Μέτρησε 17 πόντους με μία ντουζίνα ριμπάουντ στο ενεργητικό και πρόσθεσε πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, ενώ ο Μονρό με 28 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα (11/17 σουτ).

Οι Σίξερς έπαιξαν χωρίς τον Τζόελ Εμπίντ για δεύτερο σερί βράδυ αλλά και πάλι νίκησαν. Αν και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (ρεκόρ 72 πόντων), οι Μπακς αντεπιτέθηκαν και μάλιστα πήραν προβάδισμα μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με 109-106. Εκεί όμως οι Σίξερς έδειξαν χαρακτήρα, ο Νόελ ευστόχησε στο καθοριστικό σουτ και ο Γιάννης δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει από μακριά.

Έτσι η Φιλαντέλφια πήρε μία ακόμα νίκη που τους βάζει στο παιχνίδι για τα πλέι οφς αν και ακόμα απέχουν αρκετά από την όγδοη θέση. Ο Τζέραλντ Χέντερσον πέτυχε 20 πόντους, ενώ το ευρωπαϊκό δίδυμο Ιλιασόβα και Σάριτς πρόσθεσαν από 17 και ο Νόελ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.