“Πράσινο” μπλακ άουτ και συνέχεια στο σερί ο Ερυθρός Αστέρας

2017-01-26T21:49:48+00:00 2017-01-26T21:57:45+00:00.

26/Jan/17 21:49

Συνέχεια στο εντυπωσιακό του εντός έδρας σερί έδωσε ο Ερυθρός Αστέρας που εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 72-66…

Συνέχεια στο εντυπωσιακό του σερί με τις 7/7 νίκες έδωσε ο Ερυθρός Αστέρας που εκμεταλλεύτηκε το μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού στα τελευταία λεπτά και επικράτησε με 72-66.

Ο Όγκνιεν Κούζμιτς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, την ώρα που ο Γιάννης Μπουρούσης αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο από τον Κένι Γκάμπριελ που σημείωσε 23 πόντους, με τους Τζέιμς (19π) και Ρίβερς (12π) να ακολουθούν στο σκοράρισμα αλλά τον Νικ Καλάθη να μένει για ακόμα μία φορά πολύ χαμηλά.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το πολύ κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού τον έβαλε από πολύ νωρίς σε ρόλο κυνηγού αφού η κυριαρχία του Κούζμιτς σε συνδυασμό με το κάρφωμα του Γιόβιτς στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσαν το 9-0. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα με αποτέλεσμα να κλέψουν τρεις μπάλες και να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους στο 16-0!

Οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς πόντο για κάτι περισσότερο από εφτά λεπτά πριν ο Μάικ Τζέιμς ευστοχήσει από την περιφέρεια και μειώσει σε 16-3. Οι γρήγορες αλλαγές του Τσάβι Πασκουάλ άλλαξαν την εικόνα της ελληνικής ομάδας που έτρεξε σερί 8-0 (16-9) και έδειξε να ξεπερνάει το αρχικό σοκ με βασικό όπλο την άμυνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 20-14 παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι σούταραν με το πολύ κακό 0/7 τρίποντα.

Όσα δεν έβαλαν οι Σέρβοι όμως στο πρώτο κομμάτι του αγώνα τα έβαλαν μέσα σε τρία λεπτά αφού με 3/3 σουτ έξω από τα 6.75 ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 31-21. Ο ρυθμός ανέβηκε, οι άμυνες χαλάρωσαν και οι δύο ομάδες συνέχισαν να “πυροβολούν” από κάθε απόσταση με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει μετά από ώρα στο -2 (31-33, στο 17′) και να αναγκάζει τον Ράντονιτς να ζητήσει τάιμ άουτ.

Το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο άνηκε στον Ερυθρό Αστέρα αφού η εκπληκτική ενέργεια του Γιόβιτς διαμόρφωσε το 39-33 και έστειλε τις δύο πλευρές στα αποδυτήρια με ανάμεικτα συναισθήματα.

Μοναδικό σόου του Γκάμπριελ

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός βρήκε έναν ανέλπιστο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Κένι Γκάμπριελ (23 πόντοι)! Ο Αμερικάνος ευστόχησε στο πέμπτο (!) του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες για να ισοφαρίσει σε 50-50 και να αναγκάσει τους Σέρβους οπαδούς έστω και προσωρινά να σιγήσουν.

Στο ενδιάμεσο ο Τσάβι Πασκουάλ είχε να αντιμετωπίσει το σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε έπειτα από το τέταρτο προσωπικό φάουλ του Μπουρούση που άφησε για μοναδικό διαθέσιμο ψηλό τον Κρις Σίνγκλετον. Το μίνι ξέσπασμα των γηπεδούχων τους έβαλε εκ νέου σε ρόλο οδηγού (55-50), όμως οι “πράσινοι” είχαν και πάλι την απάντηση με τους Καλάθη και Τζέιμς για το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα με 56-55. Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη αν ο Τζεντίλε είχε τελειώσει κάποιες προσπάθειες ώστε να μην επιστρέψει στους Σέρβους να πάρουν κεφάλι (57-56).

Ντέρμπι με τα όλα του…

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα με τους Ρίβερς και Σίνγκλετον να συνδέονται με το καλάθι (61-59) αλλά ο Σιμόνοβιτς πέτυχε με τη σειρά του το πρώτο του τρίποντο για το 64-61. Όπως είναι λογικό η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε και ο Νικ Καλάθης έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά το “τριφύλλι” αστοχώντας στο ζευγάρι ελεύθερων βολών που κέρδισε (64-63).

Το σκορ “κόλλησε” για παραπάνω από τρία λεπτά με τους “πράσινους” να μην αξιοποιούν διαδοχικές κατοχές και τον Σιμόνοβιτς να διαμορφώνει το 66-63 με 2.07′ στο ρολόι. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ υπέπεσαν σε δύο σερί λάθη και συνέχισαν να αδυνατούν να σκοράρουν αφού ο Καλάθης μετρούσε 0/5 τρίποντα. Αντιθέτως, ο Σιμόνοβιττς έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη όταν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 70-63 με τον Τζένκινς να διαμορφώνει το τελικό 72-66 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.