Γλίτωσε η Φενέρ σε ματς που έσπασαν καρδιές

2017-01-26T21:31:20+00:00 2017-01-26T21:55:31+00:00.

26/Jan/17 21:31

Η Γαλατάσαραϊ έφερε τη Φενέρμπαχτσε στα όρια της, η οποία πάντως κατάφερε στο τέλος να γλιτώσει το… κάζο.

Η Γαλατάσαραϊ έφερε τη Φενέρμπαχτσε στα όρια της, η οποία πάντως κατάφερε στο τέλος να γλιτώσει το… κάζο, φτάνοντας στη νίκη με 85-80.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε την αντίπαλο της να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να πάρει τη 13η νίκη της σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές. Η Φενέρ έκανε έτσι καθοριστικό βήμα για την παρουσία της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Γιάν Βέσελι ήταν ο εξαιρετικός, έχοντας 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο καθοριστικοί ήταν οι Ντίξον και Ντατόμε. Ο Αμερικανός γκαρντ μάλιστα πέτυχε και το καθοριστικότερο καλάθι του αγώνα. Ο Κώστας Σλούκας έκανε τρομερή δουλειά στο οργανωτικό κομμάτι κι έβγαλε ορισμένες όμορφες φάσεις με τον Βέσελι.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Γαλατά έκανε σχεδόν τα πάντα σωστά στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Αταμάν να βλέπουν το ματς σαν βαρέλι! Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 54 πόντους με 15/18 δίποντα, 7/1 τρίποντα ενώ μοίρασαν και 18 ασίστ!

Όπως ήταν φυσικό η Γαλατά δεν θα μπορούσε να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό, την ώρα που η Φενέρ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας στην άμυνα σε όλο το γήπεδο. Ο Σιλμπ κρατούσε την ομάδα του μπροστά (63-51 στο 25’) αλλά οι υπόλοιποι συμπαίκτες του έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Η Φενέρ ανάγκασε την αντίπαλο της σε αρκετά λάθη και μείωσε στον πόντο (64-65), με τους Βάσελι και Σλούκα να συνδυάζονται εξαιρετικά αρκετές φορές. Μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δραματικό φινάλε.

Ο Ντίξον πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, με το οποίο έδωσε το προβάδισμα (82-80) στη Φενέρ, 43 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στη συνέχεια οι διαιτητές χρέωσαν με επιθετικό φάουλ τον Μίτσοφ, για να ακολουθήσουν δύο εύστοχες βολές του Ντατόμε.

Ο Νάναλι έπαιξε την καθοριστική άμυνα του αγώνα καθώς έκοψε τον Ντίμπλερ σε προσπάθεια για τρεις κι η ομάδα του Ομπράντοβιτς γλίτωσε το εντός έδρας κάζο.

Που κρίθηκε

Στις τελευταίες επιθέσεις και κυρίως στο επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Βέσελι από τον Μίτσοφ, 23 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Γιάν Βέσελι ήταν εξαιρετικός αλλά τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για τη Φενέρ αν ο Μπόμπι Ντίξον δεν πετύχαινε το μεγάλο τρίποντο, με το οποίο έκανε το 82-80. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 5/9 τρίποντα.