Δώρο της φορμαρισμένης Ζαλγκίρις στον Παναθηναϊκό!

2017-01-27T21:47:11+00:00 2017-01-27T22:13:16+00:00.

27/Jan/17 21:47

Μετά την τεράστια νίκη απέναντι στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ζαλγκίρις Κάουνας κέρδισε και τη Νταρουσάφακα στην Τουρκία με σκορ 69-66, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε δεύτερη έκπληξη στη σειρά και σε διάστημα δύο ημερών, καθώς στο σημερινό παιχνίδι ήταν το αουτσάιντερ, αλλά κάτι τέτοιιο δεν φάνηκε στο παρκέ. Αυτή η ήττα είναι ότι χειρότερο για την Νταρουσάφακα που χάνει το μικρό προβάδισμα που θα μπορούσε να αποκτήσει απέναντι στην Αναντολού Εφές (έχασε στη Μόσχα) για την οκτάδα, ενώ χάνει την επαφή με τον Παναθηναϊκό, κάτι που φυσικά είναι υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος σημείωσε μεγάλα σουτ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (1/2 βολές, 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Αουγκούστο Λίμα, ο οποίος σταμάτησε στους 11 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Από τους ηττημένους, ο Ουόναμέϊκερ είχε 17 πόντους, ενώ ο Μπερτάνς 13.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με φόρα από τη μεγάλη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας πριν από δύο μέρες. Μάλιστα, το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε εξαιρετική άμυνα και στο πρώτο δεκάλεπτο και δέχτηκε 14 πόντους, ενώ στην επίθεση σημείωσε 16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας, με το πρώτο μισό του παιχνιδιού να ολοκληρώνεται με 38-31 υπέρ της Ζαλγκίρις. Από την Νταρουσάφακα, η απουσία του Ουίλμπεκιν ήταν ολοφάνερη, ενώ κανείς από τα “μεγάλα” ονόματα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό. Από τους φιλοξενούμενους, οι Μιλάκνις και Λίμα ήταν οι κινητήριοι μοχλοί στην επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Νταρουσάφακα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά απέναντι στη Ζαλγκίρις και μάλιστα έφτασε στο -2 (47-49), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, αφού ο Πάνγκος ήταν σε καλή κατάσταση και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-55. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά η Ζαλγκίρις έβαλε μεγάλα σουτ στην επίθεση, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 69-66.

Που κρίθηκε:

Η άμυνα των φιλοξενουμένων ήταν εξαιρετική από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού μέχρι το τέλος. Η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σκότι Ουίλμπεκιν και έτσι η Νταρουσάφακα δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό στην επίθεση, μένοντας αρκετά χαμηλά.

Παίκτης-κλειδί:

Η Ζαλγκίρις είναι σε φόρμα, αλλά σε φοβερή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται και ο Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος για ακόμη ένα ματς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Απόψε είχε 14 πόντους, αλλά αξίζει να αναφέρουμε πως έβαλε μεγάλα και κρίσιμα σουτ, κάθε φορά που η Νταρουσάφακα ήταν έτοιμη να πάρει το προβάδισμα.