Γλίτωσε την… αυτοκτονία στο Λαύριο η ΑΕΚ!

2017-01-28T19:12:07+00:00 2017-01-28T19:55:56+00:00.

28/Jan/17 19:12

Η ΑΕΚ έδειχνε να έχει “καθαρίσει” το ματς αλλά το Λαύριο πήγε να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή, με τον Νίξον να χάνει δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει!

Η “Ένωση” που νίκησε με 87-84 ξέφυγε με 81-72 στο 38’ αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν να κάνουν το μεγάλο come back ωστόσο ο Νίξον πέτυχε 2/3 βολές όταν το σκορ ήταν 82-85, 16’’ πριν το φινάλε.

Επίσης το τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ στο φινάλε αν και δεν έγινε και με τις καλύτερες των προϋποθέσεων λίγο έλειψε να στείλει το ματς στην παράταση.

Βέβαια, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει την έκπληξη αν ήταν πιο εύστοχη από τη γραμμή των βολών, όπου είχαν 25/40! Αυτό ήταν αποτελέσμα και του γεγονότος ότι η ΑΕΚ χρεώθηκε με 4 τεχνικές ποινές και 3 αντιαθλητικά!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ είδε το Λαύριο να ξεκινάει καλύτερα (17-10) αλλά στη συνέχεια στηριζόμενη κυρίως στην άμυνα της γύρισε το παιχνίδι. Η “Ένωση” βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Λαρεντζάκη και Ούκιτς, οι οποίοι πέτυχαν τους 22 (11 ο καθένας) από τους 41 πόντους της.

Μάλιστα, με τρίποντο του Ντίξον η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (51-41 στο 25’), ωστόσο τα τρίποντα του Πάντερ έβαλαν και πάλι τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση της νίκης (59-62 στο 28’).

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, πλησίασαν στον πόντο (70-71) αλλά οι παίκτες του Ζντοβτς διατήρησαν την ψυχραιμία της και με τον Ντίξον να σημειώνει καθοριστικούς πόντους. Η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 10-2 κι έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη, καθώς ξέφυγε 81-72 (38’).

Το Λαύριο, όμως, δεν το έβαλε κάτω και πήγε να κάνει την ανατροπή ωστόσο ο Νίξον έχασε τις ευκαιρίες που είχε ώστε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 35-41, 64-67, 84-87.