Στη Ρόδο, αφεντικό είναι ο Κολοσσός!

2017-01-28T19:12:36+00:00 2017-01-28T19:17:04+00:00.

28/Jan/17 19:12

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÐÁÏÊ (×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / Eurokinissi Sports)

Αν και ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα, ο Κολοσσός έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη με σκορ 73-68, αφήνοντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Αυτή είναι η 7η εντός έδρας νίκη για τον Κολοσσό στη Ρόδο, όπου έχει ηττηθεί μόνο από το Ρέθυμνο στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Συνολικά οι Ροδίτες μετρούν ρεκόρ 9-6 και βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ πίσω έμεινε ο ΠΑΟΚ που έχει πλέον ρεκόρ 8-7.

Ο Λάνγκστον Χολ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού σημείωσε 28 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Τρεβόρ Ρέλεφορντ και Παναγιώτη Βασιλόπουλου που πέτυχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ ο Πέινερς και ο Χρυσικόπουλος είχαν από 12 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι δυναμικά και με ένα μικρό σερί 7-2 πήραν το προβάδισμα. Αν και ο Κολοσσός αντέδρασε αρχικά με ένα σερί 8-0, ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να βρει τις λύσεις χάρη στην εξαιρετική του άμυνα με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται με σκορ 10-15. Μάλιστα, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε την πολύ καλή αμυντική προσπάθεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά από τους γηπεδούχους. Ο Πέινερς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισό του αγώνα με 9 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται μπροστά με 34-22. Από την άλλη ο Ρέλεφορντ είχε τους 9 από τους 22 πόντους της ομάδας του, ενώ ο Βασιλόπουλος τελείωσε το πρώτο μισό με 5 πόντους.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Κολοσσός ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 8-1, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να πετύχει περισσότερους πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της στον επιθετικό τομέα και αυτό έδωσε την ευκαιρία στο συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου να κρατήσει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-43 υπέρ του ΠΑΟΚ, ενώ στην τελευταία περίοδο έγινε η μεγάλη ανατροπή για τον Κολοσσό με ένα επιμέρους 21-10 και έναν τρομερό Λάνγκστον Χολ, οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 73-68.

Που κρίθηκε:

Στην εξαιρετική άμυνα και την αποφασιστικότητα του Κολοσσού στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου ο Λάνγκστον Χολ έκανε φοβερά πράγματα στην επίθεση και οδήγησε επιθετικά την ομάδα της Ρόδου. Οι νικητές δέχτηκαν … πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο δείχνοντας πως στη Ρόδο, αφεντικό είναι ο Κολοσσός.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε στο πρώτο ημίχρονο 5 πόντους, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Ο έμπειρος φόργουορντ σταμάτησε τελικά στους 14 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κάνοντας πολλές δουλειές στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-36, 43-50, 73-68.