Απίστευτο: 4 παρατάσεις και θρίαμβος για Χοκς κόντρα στους Νικς! (video)

30 Jan 2017 2017-01-30T02:16:47+00:00.

- 30 Jan 2017

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν το οποίο κρίθηκε στην τέταρτη παράταση (104-104, 113-113, 123-123, 130-130) οι Χοκς πήραν… παλικαρίσια νίκη με 142-139 απέναντι στους Νικς παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Καρμέλο Άντονι.

Ο σούπερ σταρ της Νέας Υόρκης σταμάτησε στους 45 πόντους (18/36 σουτ, 6/7 βολές) μαζί με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στα δύο τελευταία έξτρα πεντάλεπτα αφού αποβλήθηκε με 6 φάουλ. Το ίδιο ισχύει όμως και για τον Κρίσταπς Πορζίνγκις ο οποίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας χρεώθηκε με το έκτο του φαόυλ με αποτέλεσμα να μείνει στους 15 πόντους και τα 5 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό της Ατλάντα που πήρε ένα παιχνίδι που θα θυμάται ο κόσμος για πολύ καιρό ξεχώρισαν οι Μίλσαπ (37π, 19ρ, 7ασ.) και Σρέντερ (23π, 15ασ.) με τον τελευταίο ωστόσο να έχει 6 λάθη και μόλις 9/25 σουτ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Χοκς πήραν μόλις 20 από τους συνολικά 142 πόντους από τον πάγκο με τους Μπέιζμορ (24π, 9ρ), Χάουαρντ (19π, 13ρ) και Χάρνταγουεϊ (19π, 8ασ.) να δίνουν σημαντικές βοήθειες.

Εξέλιξη του αγώνα

Όπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα σπάνιο ντέρμπι με Χοκς να “αγγίζουν” τη νίκη στην κανονική διάρκεια με τον Χάρνταγουεϊ (104-102), αλλά τον Καρμέλο να έχει διαφορετική άποψη και με προσωπικό καλάθι να στέλνει τις δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο (104-104).

Στην πρώτη παράταση καμία πλευρά δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και πάλι ο “Μέλο” ήταν αυτός που με πολύ δύσκολο σουτ ισοφάρισε σε 113-113, πριν ο Χάουαρντ αστοχήσει σε σουτ με τη λήξη.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Ατλάντα έδειξε πως θα καταφέρει τελικά να επικρατήσει όταν ο Σρέντερ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 123, ωστόσο ο Λι δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Πήρε τη μπάλα και απόντος του Άντονι που είχε αποβληθεί με 6 φάουλ πέτυχε πολύ δύσκολο τρίποντο (123-123) από την κορυφή.

Η κούραση ήταν πλέον εμφανής και στις δύο ομάδες όμως οι παίκτες δεν είχαν την παραμικρή διάθεση να παραδοθούν. Ο Λι διαμόρφωσε το 130-128 μόλις 9″ πριν τη λήξη της τρίτης παράτασης αλλά ο Σρέντερ βρήκε διάδρομο προς το καλάθι για το 130-130!

Τα “τρίποντα” άρχισαν να πέφτουν βροχή και μετά από 5 σερί οι Νικς προηγήθηκαν με 139-136. Ο συγκλονιστικός Μίλσαπ ισοφάρισε αρχικά σε 139-139 και με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε προβάδισμα νίκης στους Χοκς (141-139). Αυτό έγινε ακόμα πιο σαφές όταν ο Σρέντερ ευστόχησε σε 1/2 βολές (142-139) με την μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Λι ο οποίος αστόχησε σε δύο τρίποντα υπό καλές προϋποθέσεις χάνοντας την ευκαιρία να στείλει την αναμέτρηση σε 5η (!) παράταση.