Παρέσυρε τον Παναθηναϊκό στη… νίκη ο αφιονισμένος Ρίβερς!

2017-01-30T22:47:29+00:00 2017-01-30T23:05:07+00:00.

30/Jan/17 22:47

Ο Παναθηναϊκός με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Ρίβερς και Σίνγκλετον κέρδισε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και τον “έπιασε” στην βαθμολογία του πρωταθλήματος, χωρίς να καταφέρει να καλύψει την διαφορά του πρώτου ματς

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την έδρα, τις απουσίες του Ολυμπιακού (προστέθηκε κι εκείνη του Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο) και την καταπληκτική μέρα των Ρίβερς και Σίνγκλετον και νίκησε τους ερυθρόλευκους με 72-59!

Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 14-1 στην κανονική περίοδο του ελληνικού πρωταθλήματος και όλα θα κριθούν στις επόμενες αγωνιστικές. Προς το παρόν έχουν πλεονέκτημα οι πρωταθλητές Ελλάδας, λόγω του +25 στο ματς του ΣΕΦ. Αξίζει να σημειωθεί πως τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Ολυμπιακός έχουν να παίξουν με την τρίτη στο πρωτάθλημα, ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και προσπέρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η τρίτη περίοδος ήταν μοιρασμένη και η τελευταία άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, που άνοιξε την διαφορά, την εκτόξευσε ως τους 16 πόντους και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, πριν μπούμε στα τελευταία λεπτά.

Δύο παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, έκαναν την… απόλυτη διαφορά, με “καυτό” επιθετικό βράδυ. Ο Κει Σι Ρίβερς για μια ακόμα φορά (τρίτο παιχνίδι με +20, απέναντι στον Ολυμπιακό) και ο Κρις Σίνγκλετον που ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο. Παρέα έβαλαν τους 46 από τους 72 πόντους της ομάδας τους, πολλούς περισσότερους από τους μισούς!

Για τον Ολυμπιακό που δεν είχε τους Λοτζέσκι – Γκριν και νωρίς μέσα στο παιχνίδι έχασε και τον αρχηγό και ηγέτη του, Βασίλη Σπανούλη, πάλεψε στην επίθεση ο Γιώργος Πρίντεζης και εξαιρετικός ήταν στο ξεκίνημα ο Κώστας Παπανικολάου, που χρεώθηκε με τρία φάουλ νωρίς στο ματς και η απόδοσή του δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου από ένα σημείο κι έπειτα ήταν πολύ προβλέψιμη στην επίθεση, δεν διέθετε λύσεις και ήταν άστοχη και στα τρίποντα, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που πήρε πολλά έξω από τα 6μ.75. Όσο ο Ολυμπιακός μπορούσε να ελέγχει το σκορ και τον αντίπαλό του μέσω της άμυνας, έμενε κοντά στο σκορ. Όταν οι γηπεδούχοι, βρήκαν ένα ξέσπασμα επιθετικά και ξέφυγαν, δεν υπήρχε απάντηση από τους κόκκινους.

Η εξέλιξη του ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο ντέρμπι με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Γκάμπριελ και τον Γιάννη Μπουρούση, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, με προφανή σκοπό να ματσάρει με τον Έλληνα σέντερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ντέρμπι, με δύο καλάθια του Κώστα Παπανικολάου και μια βολή από τον Μιλουτίνοφ (0-5), τη στιγμή που οι πράσινοι προσπαθούσαν να μεταφέρουν την μπάλα στο ζωγραφιστό. Ο Μπουρούσης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο ματς, το ίδιο έκανε και ο Πρίντεζης στην άλλη πλευρά του παρκέ και ο Τσάβι Πασκουάλ επιστράτευσε τον Μάικ Τζέιμς με το σκορ στο 6-11, ψάχνοντας περισσότερη ταχύτητα και έκρηξη στην επίθεση της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +9 (6-15) με τον Μιλουτίνοφ να κάνει ζημιά στον Παναθηναϊκό με τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Ρίβερς αμέσως μόλις πάτησε παρκέ, σκόραρε για τρεις πόντους (μέχρι εκείνο το σημείο οι πράσινοι είχαν 0/5) και ο Παναθηναϊκός διαφοροποίησε το σχήμα του με τον Σίνγκλετον στη θέση του σέντερ και τον Φώτση στο “4”.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 12-20. Ο Παναθηναϊκός είχε 4/14 σουτ, βρήκε λύσεις ξανά από τον Ρίβερς που πέτυχε δύο γρήγορα τρίποντα και σίγουρα ο Πασκουάλ ήθελε πρώτα από όλα καλύτερα ποσοστά από τους παίκτες του.

Πάλι ο Ρίβερς!

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε τον παίκτη που θα του δώσει ώθηση, ψυχολογία και ένα ξέσπασμα. Και τον βρήκε για μια ακόμα φορά στο πρόσωπο του Κει Σι Ρίβερς! Ο Αμερικανός με ένα καθαρά προσωπικό κρεσέντο και 11 πόντους (την στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του είχαν 9 πόντους!) οδήγησε την ομάδα του στην ισοφάριση (20-20) και με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 23-20.

Οι γηπεδούχοι είχαν τρέξει ένα σερί 14-2 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρίβερς. Μια ακόμα… άσχημη είδηση για τον Ολυμπιακό, ήταν το τρίτο φάουλ του καλύτερου παίκτη του ως εκείνο το σημείο, Κώστα Παπανικολάου, τη στιγμή που οι κόκκινοι είχαν μείνει πέντε λεπτά χωρίς καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όλα αυτά, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει φύγει για τα αποδυτήρια, με ενοχλήσεις στον προσαγωγό του, ένα τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί εδώ και καιρό.

Μπλάκ – άουτ ο Ολυμπιακός

Με νέο τρίποντο του αφιονισμένου Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +6 (26-20) και ο Ολυμπιακός είχε χάσει εντελώς την ισορροπία του σε άμυνα και επίθεση. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσε να προσαρμοστεί αμυντικά στο σχήμα του Παναθηναϊκού και στην επίθεση σπαταλούσε την μια κατοχή μετά την άλλη, χωρίς καθαρό μυαλό, κυκλοφορία της μπάλας και οποιαδήποτε δημιουργία.

Ο Σφαιρόπουλος επανέφερε τους Μάντζαρη και Πρίντεζη, αφού Ουότερς και Γκριν δεν μπορούσαν να ελέγξουν σε καμία περίπτωση τον ρυθμό και να βοηθήσουν την ομάδα τους. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-22 (σερί 19-2!) και εκεί ήρθε μια μικρή αντίδραση από τον Ολυμπιακό με καλάθια των Πρίντεζη και Παπαπέτρου.

Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά 31-28 και ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν τις ίδιες κατοχές στο πρώτο ημίχρονο. Στη κάθε μια άνηκε από ένα δεκάλεπτο και ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο ήταν πως ο Ολυμπιακός σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά για δύο πόντους (11/23), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο εύστοχα τρίποντα (6) από δίποντα (5)!

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σκοράροντας 16 από τους 31 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα και ο παίκτης που άλλαξε την ροή της αναμέτρησης με το που πάτησε το πόδι του στο παρκέ. Στα πρώτα 20 λεπτά, όλα εξελισσόντουσαν σε παιχνίδι 5-5, με τον Παναθηναϊκός να έχει πάρει μόλις 3 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και τον Ολυμπιακό 2.
΄
Ίδιος ρυθμός και μοτίβο, “ζεστός” ο Σίγνκλετον

Στην επανάληψη αμφότεροι ξεκίνησαν με παιχνίδι αργού ρυθμου στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον Γιώργο Πρίντεζη και προηγήθηκε με 33-35 μετά από αρκετή ώρα (με 2-13 σερί μετά το 31-22 του Παναθηναϊκού), ενώ οι πράσινοι όπως έκαναν και στην αρχή του ντέρμπι, στόχευσαν στο χαμηλο ποστ, με αποδέκτη της μπάλας τον Μπουρούση.

Ο Φελντέιν έδωσε λύσεις στην ομάδα του με μακρινά σουτ, όπως και ο Σίνγκλετον που μάτσαρε στο “4” με τον Δημήτρη Αγραβάνη. Πλέον, είχαμε συχνές εναλλαγές στο σκορ και η αναμέτρηση κυλούσε στο ίδιο μοτίβο, χωρίς τρανζίσιον παιχνίδι για καμία από τις δύο ομάδες.

Ο Κρις Σίνγκλετον με δύο τρίποντα προς το τέλος της περιόδου, έδωσε σημαντικές ανάσες στην ομάδα του (45-42) για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό μπροστά 48-45. Ο Ερικ Γκριν ήταν ο παίκτης που έκανε αισθητή την παρουσία του και έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στον Ολυμπιακό, που χωρίς τους Σπανούλη και Λοτζέσκι, είχε ζόρια τόσο στην δημιουργία, όσο και στην εκτέλεση.

Στην τελική ευθεία

Οι πράσινοι μπήκαν στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο με το +3 με το “καλημέρα” δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων (53-45) με τον Σίνγκλετον να βάζει ακόμα 5 πόντους, έχοντας πάρει την σκυτάλη από τον Κέι Σι Ρίβερς! Σε εκείνο το σημείο αμφότεροι είχαν από 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός στο 34′ δημιούργησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (58-47) και ο Ολυμπιακός πέρα από τα όποια προβλήματά του στην άμυνα, είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία. Κανένας γκαρντ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ρήγματα και να φτιάξει προϋποθέσεις για τους συμπαίκτες του για να σκοράρουν, όπως δεν υπήρχε και κάποιος παίκτης να τραβήξει μόνος του στο σκοράρισμα με προσωπικές ενέργειες.

Με ένα ακόμα τρίποντο του Ρίβερς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (63-47) και πλέον μάλλον οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκέφτονται το ενδεχόμενο να παλέψουν για την κάλυψη της διαφοράς των 25 πόντων, με την οποία είχαν ηττηθεί στο πρώτο ντέρμπι πρωταθλήματος στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό, έβγαλε 2-3 φάσεις στην επίθεση, “φρέναρε” τον Παναθηναϊκό και έτσι όλα τελείωσαν με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια εύκολη νίκη στο τέλος, χωρίς να μπορέσει να κάνει το πολύ δύσκολο και… απόλυτο, να υπερκαλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Που κρίθηκε

Στο γεγονός πως η ομάδα του Πασκουάλ διέθετε περισσότερες επιθετικές λύσεις και αυτός σε βάθος χρόνου μέσα στο ντέρμπι, έκανε την διαφορά. Δεν είναι τυχαίο πως οι γηπεδούχοι κέρδισαν την δεύτερη και την τελευταία περίοδο με επί μέρους σκορ 19-8 και 24-14 αντίστοιχα, δημιουργώντας σε αυτά τα δύο δεκάλεπτα διαφορά 21 πόντων!

Ο Ολυμπιακός ναι μεν ξεκίνησε καλά, αλλά χωρίς τον Σπανούλη και χωρίς τον Λοτζέσκι δεν είχε δημιουργία, τομέα στον οποίο γενικά έχει αδυναμία φέτος και έτσι έχασε με 13 πόντους, χωρίς το παθητικό των 72 πόντων να είναι τόσο μεγάλο. Απλά δεν μπορούσε να σκοράρει και να δημιουργήσει, ενώ ήταν και άστοχος στα τρίποντα με 4/18, την στιγμή που οι νικητές ευστόχησαν σε 12 τρίποντα.

Χρονικά, το ντέρμπι κρίθηκε στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου. Εκεί, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το +3 σε +16 με ένα επιθετικό ξέσπασμα και σειρά από εύστοχα σουτ, στα οποία δεν είχε τον τρόπο να απαντήσει ο Ολυμπιακός.

Το κλειδί

Ξεκάθαρα, για μια ακόμα φορά ο Κέι Σι Ρίβερς, που όταν βλέπει… κόκκινο, κάτι παθαίνει! Ο Αμερικανός μπήκε στο παρκέ όταν η ομάδα του έχανε με 8 πόντους και εκεί που τίποτα δεν λειτουργούσε καλά στην επίθεση, με 11 γρήγορους πόντους έδωσε το σύνθημα, ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό και έβαλε “φωτιά” στο ΟΑΚΑ.

Ήταν ο παίκτης που παρέα με τον Σίνγκλετον “έκλεισε” το ματς και κλείδωσε τη νίκη για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Πέτυχε 26 πόντους με 10/16 σουτ, πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα, μια τάπα, μια ασιστ και ήταν με διαφορά ο ηγέτης του Παναθηναίκού και η προσωπικότητα που βγήκε μπροστά και έκανε την διαφορά σε ένα ακόμα ντέρμπι.