Blog Παναθηναϊκός: Έδειξε μέταλλο… χτίζει αυτοπεποίθηση!

2017-01-31T01:01:21+00:00 2017-01-31T04:22:07+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

31/Jan/17 01:01

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Basket Freak Bloger του Eurohoops αναλύει την δεύτερη συνεχόμενη “πράσινη” νίκη στα ντέρμπι των… αιωνίων

Tου Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Τα ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό είναι πάντα ιδιαίτερα παιχνίδια και αυτό δεν θα μπορούσε να ξεφύγει από τον κανόνα. Η λογική έλεγε ότι μετά το +25 της διαφοράς του πρώτου γύρου, γεγονός που καθιστούσε πολύ δύσκολη τη κάλυψή της, το παιχνίδι θα ήταν κυρίως μία μάχη που ο νικητής θα κέρδιζε πράγματα στο κομμάτι της ψυχολογίας.

Ειδικά για τον Παναθηναϊκό, που είχε μία άσχημη ήττα στο Βελιγράδι, το καλό αποτέλεσμα ήταν επιτακτική ανάγκη για να μπορέσει η ομάδα να κερδίσει σε αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ το παιχνίδι είχε δύο όψεις, αλλά και πλέον μία ξεκάθαρη αλλαγή στο κομμάτι του ροτέισιον.

Το κακό ξεκίνημα

Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού στο ματς ήταν εξόχως προβληματική. Με τον Μπουρούση στο παρκέ η άμυνα και οι περιστροφές ήταν πολύ αργές, ενώ ο Έλληνας σέντερ δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου ούτε στο μισό της επίθεσης, αφού όσες φορές πήρε την μπάλα στο ποστ δεν μπόρεσε να εκτελέσει αλλά ούτε και να δημιουργήσει.

Εκτός αυτού έχασε πολλές μάχες στα ριμπάουντ με τον Μιλουτίνοφ να είναι παράγοντας νωρίς στο παιχνίδι, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις και δίνοντας στην ομάδα του ευκαιρίες για πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Τα προβλήματα όμως δεν ήταν μόνο αμυντικά αλλά και επιθετικά. Με την ομάδα να μην μπορεί να βρει χώρους στο ανοιχτό γήπεδο και με την άμυνα του Ολυμπιακού προσανατολισμένη στις διεισδύσεις του Καλάθη, ο επιθέσεις ήταν αργές, η μπάλα κολλούσε και στις περισσότερες δεν κυκλοφορούσε σχεδόν καθόλου.

Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο Ολυμπιακός να ξεκινήσει με 8-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, παρότι δεν είχε στην ομάδα του τόσο τον Γιανγκ όσο και τον Λοτζέσκι.

Το κομβικό σερί

Ήδη από τα τέλη της πρώτης περιόδου είχαν μπει στο παρκέ το λεγόμενο second unit του Παναθηναϊκού, το οποίο άλλαξε όλη την εικόνα του αγώνα. Και για να καταλάβουμε το μέγεθος αυτής της αλλαγής, αξίζει μα τονίσουμε ότι οι παίκτες που ξεκίνησαν τον αγώνα σκόραραν μόλις και μετά βίας δέκα πόντους. Από την άλλη μεριά, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο σκόραραν 62.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 11-0 και το επιμέρους σκορ έφτασε το 19-2. Οι δύο άξονες της ανατροπής ήταν η φοβερή άμυνα σε σημείο ασφυξίας που έπαιξαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά και το επιθετικό ξέσπασμα, για πολλοστή φορά τον τελευταίο μήνα του εκπληκτικού και πάλι Κέι Σι Ρίβερς.

Εδώ πλέον αξίζει να αναφερθούμε και σε μία αλλαγή όσων αφορά τη στελέχωση και το ροτέισιον του Παναθηναϊκού. Με τον Καλάθη για ένα ακόμα παιχνίδι να είναι εκτός κλίματος, ο Πασκουάλ ξαναδοκίμασε την τριάδα Τζέιμς, Παππά και Ρίβερς στην περιφέρεια.

Με αυτή τη σύνθεση οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ την μπάλα και ουσιαστικά έβγαλαν όλο το επιθετικό πλάνο του Ολυμπιακού εκτός ρυθμού. Αξίζει να αναφέρουμε την εντυπωσιακή προσαρμογή του Παππά στην άμυνα που για ένα ακόμα παιχνίδι πνίγει τον προσωπικό του αντίπαλο, βάζει τα χέρια του πάνω σε όλες τις μπάλες και κερδίζει πολλά hustle plays, που είναι πολύ σημαντικά στην αλλαγή της ψυχολογίας μέσα στο παιχνίδι. Συνολικά η άμυνα βελτιώθηκε, ο Ολυμπιακός άρχιζε να έχει προβλήματα αφού σε αυτό το σημείο του αγώνα τραυματίστηκε και ο Σπανούλης και αυτομάτως άρχιζε να ξεμένει από λύσεις.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)

Στην επίθεση είχαμε ένα εκπληκτικό one man show, με τον Ρίβερς να βάζει τα πρώτα σουτ μέσα από κυκλοφορία. Βλέποντας και οι συμπαίκτες του ότι ο ίδιος ήταν πολύ ζεστός προσπαθούσαν να τον βάλουν ακόμα περισσότερο μέσα στο παιχνίδι. Παρόλο που δεν μπόρεσε να απειλήσει από το ποστ, όπως είχε κάνει στο ματς στο ΣΕΦ, λόγω του καλού αμυντικού μαρκαρίσματος του Παπανικολάου, επιτέθηκε με άλλον τρόπο.

Το σκοράρισμά του βασίστηκε σε πολλά σκριν τόσο πάνω στην μπάλα αλλά και μακριά από αυτήν. Με αυτή τη τακτική αν το σκριν ήταν καλό, θα μπορούσε να δει ανοιχτά το καλάθι για να προλάβει να εκτελέσει χωρίς άμυνα, ενώ αν η άμυνα του Ολυμπιακού επέμενε να αλλάξει θα χτυπούσε τον αντίπαλό του στην αλλαγή.

Αυτός ήταν και ο λόγος που οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα και πήραν με το μέρος την ψυχολογία του αγώνα, βάζοντας πλέον και το κοινό στην εξίσωση, που στα πρώτα λεπτά είχε παγώσει ελαφρώς από το νωθρό ξεκίνημα.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε σημειώσει περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο (16 από τους 31), και ο Ολυμπιακός έμεινε για περισσότερα από πέντε λεπτά χωρίς σκορ.

Ίδια εικόνα στην αρχή, άμυνα και Σίγκλετον

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ, αλλά σύντομα ο Παναθηναϊκός βρήκε πάλι τις απαντήσεις μετά το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου.

Και το βρήκε με τον ίδιο τρόπο που το έκανε και στο πρώτο ημίχρονο. Πολύ πιεστική άμυνα που ανάγκασε τον Ολυμπιακό να υποπέσει σε 14 λάθη πολλαπλάσια από τα μόλις 6 των γηπεδούχων.

Ειδικά ο Έρικ Γκριν που πήγε να στήσει φάσεις και γενικά να παίξει τον ρόλο του Σπανούλη, υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη κυκλοφορία της μπάλας της ομάδας του. Είχε πέντε λάθη, χωρίς να έχει δώσει τελική πάσα ενώ έκανε -22 στο +/- στο επιμέρους σκορ όσο βρισκόταν στο παρκέ. Η άμυνα εστίασε επάνω του και ουσιαστικά ο μόνο τρόπος που είχε από κάποιο σημείο και μετά ο Ολυμπιακός ήταν το post-up του Πρίντεζη.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν είχε πολύ καλή ομαδική λειτουργία και ο Τζέιμς έχει ξεκάθαρα θέματα στη δημιουργία στο σετ παιχνίδι. Εκεί βοήθησε αρκετά και ο Φελντέιν, ο οποίος πέρα από σκορ, πήρε και αρκετές μπάλες σαν δημιουργός για να διαβάσει καλύτερα τα μις ματς και να μοιράσει πιο άμεσα την μπάλα.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ανέλαβε ο Σίγκλετον τον ρόλο που είχε ο Ρίβερς στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν εξαιρετικός και σκότωσε την άμυνα του Ολυμπιακού με πολλούς τρόπους.

Πρωτίστως με το αγαπημένου του πικ εν ποπ, που μετά το σκριν έβγαινε στην περιφέρεια και δεχόμενος την μπάλα εκτελούσε άμεσα. Σε πολλές από τις φάσεις που σκρίναρε στον περιφερειακό ο Γκάμπριελ, ή άμυνα του Ολυμπιακού άλλαζε και αυτομάτως ο Αμερικανός φόργουορντ είχε μις ματς μέσα στη ρακέτα, συνήθως με τον Μάντζαρη.

Εκεί ο Σίγκλετον ανέβαινε στη κορυφή της ρακέτας και μόλις ερχόταν η βοήθεια από τον παίκτη του, ο Γκάμπριελ, διάβαζε τη φάση και πάσαρε για μερικά ακόμα ελεύθερα σουτ.

Συνολικά ο Σίγκλετον κυριάρχησε ακόμα και με το κλασικό πλέον πλάγιο πικ εν ρολ με τον Ριβερς, ενώ σκόραρε και με την μπάλα στο παρκέ, ακόμα και απέναντι σε πιο κοντούς  αντιπάλους, τελειώνοντας φάσεις κυρίως χάρις στη δύναμη του.

Ο Ρίβερς ξαναζεστάθηκε και έβαλε και αυτός κάποια πολύ μεγάλα σουτ, κάποια από τα οποία ήταν πραγματικά πολύ υψηλής δυσκολίας.

Η διαφορά πήγε πάνω και από τους 15 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν ουσιαστικά ποτέ πολύ κοντά στο να υπερκαλύψουν το +25 του αγώνα στο ΣΕΦ.

BASKET LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÃÅÙÑÃÉÁ ÐÁÍÁÃÏÐÏÕËÏÕ / Eurokinissi Sports)

ΥΓ1. Ήταν μία νίκη πρωτίστως ψυχολογίας, αν σκεφτούμε ότι οι ομάδες το πιθανότερο είναι να ξαναβρεθούν αντιμέτωπες είτε στα play off της Ευρωλίγκα, είτε απευθείας στους τελικούς της Α1, εκτός συνταρακτικού απροόπτου.

ΥΓ2. Το ότι ο Πασκουάλ ψάχνει ακόμα να μάθει καλά την ομάδα του φαίνεται και από το ροτέισιον που χρησιμοποιεί. Ο Καλάθης έπαιξε μόλις 8 λεπτά, λίγοτερο από κάθε άλλο ματς της φετινής σεζόν, ο Τζεντίλε μοιάζει να είναι εκτός, ο Παππάς κερδίζει το χρόνο του, λόγω κυρίως του τρόπου που παίζει άμυνα, ενώ και ο Γκάμπριελ είναι πάνω από τον Φώτση, αφού μπορεί να βοηθήσει ποικιλοτρόπως στην επίθεση.

ΥΓ3. Ο Τζέιμς πασάρει καλά κυρίως σε καταστάσεις split out. Στο πέντε εναντίων πέντε έχει θέμα να δει και να διαβάσει τα μις ματς και γενικά ο Παναθηναϊκός ψάχνει δημιουργία και από αλλού. Παππάς, Ρίβερς και Φελντέιν θα χρειαστεί να δώσουν μεγάλες βοήθειες σε αυτό το κομμάτι.

ΥΓ4. Οι άμυνες πλέον διαβάζουν τον Καλάθη, ο οποίος σε σετ παιχνίδι αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα. Όσο ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να τρέξει τόσο πιο δύσκολο είναι να προσφέρει ο Νικ. Τα 8 λεπτά συμμετοχής του ήταν πολύ λογικά βάσει της εικόνας του. Απλά η χρονιά δεν μπορεί να βγει με τον Τζέιμς σαν βασικό δημιουργό για πάνω από 30 λεπτά.

ΥΓ5. Ρίβερς και Σίγκλετον απλά απολαυστικοί. 46 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα η δυάδα.

ΥΓ6. Ο Ολυμπιακός όταν ξαναέρθει στο ΟΑΚΑ θα είναι πλήρης, χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση ειδικά στο κομμάτι της επίθεσης και της δημιουργίας για να εμφανιστεί ο Παναθηναϊκός όπως πρέπει.

ΥΓ7. Το ματς στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Γαλατασαράι μόνο εύκολο δεν είναι. Η ομάδα του Αταμάν παίζει πραγματικά καλά το τελευταίο εικοσαήμερο και έχει βάλει σε τάξη το παιχνίδι της έχοντας πιο ξεκάθαρους ρόλους. Πρέπει η ομάδα να είναι συγκεντρωμένη και να μη μείνει στην νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό.