ΑΕΚ – Μπαντίρμα 84-96: “Γκέλα” στο ΟΑΚΑ, δυσκολεύει η πρωτιά! (videos)

2020-01-14T19:43:01+00:00 2020-01-14T21:20:06+00:00.

14/Jan/20 19:43

Εντός έδρας “γκέλα” για την ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Μπαντίρμα με 96-84 για την 11η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παθεοδώρου “πλήρωσε” την κακή αμυντική της λειτουργία σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και το γεγονός πως στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε στο -18 και φυσικά ήταν αδύνατο να κάνει το come back, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο BCL.

Πλέον η “ένωση’ έχει ρεκόρ 7-4 και παραμένει πρώτη στην βαθμολογία, ενώ η Μπαντίρμα με ρεκόρ 5-6 παλεύει για την πρόκρισης της στα playoffs.

v-bzvqju9279h5-sf

Η εξέλιξη

Πρόβλημα στην άμυνα και πίσω στο σκορ η ΑΕΚ!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 12-9 (στο 6′), όμως στην συνέχεια με την άμυνα της να έχει προβλήματα είδε την Μπαντίρμα να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Γιαννόπουλο πρωταγωνιστή η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με 27-25 (στο 13′), ενώ στην συνέχεια με 40-35 έχοντας (8/15 τρίποντα) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 12-2 των Τούρκων και προβάδισμα τους 47-42!

Ηττήθηκε με “πληγή” την άμυνα η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Μπαντίρμα να διατηρεί ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα με 54-47 (στο 24′) και την ΑΕΚ να μην έχει ισορροπία στο παιχνίδι της. Η διαφορά για τους Τούρκους έφτασε για πρώτη φορά και στο +18 (72-54 στο 28′)  αφού έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ αντέδρασε με επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε σε 76-69 (στο 33′) αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για την μεγάλη ανατροπή. 4′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπαντίρμα με επιμέρους σκορ 9-6 προηγήθηκε με 87-75 και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο τελευταίο δίλεπτο η ελληνική ομάδα ήταν πίσω με 92-81 και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και τελικά στο φινάλε δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και γνώρισε την κακή ήττα με 96-84.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της ΑΕΚ που ήταν κακή σε ολόκληρο το παιχνίδι στην άμυνα και δέχθηκε από τους Τούρκους μέσα στο ΟΑΚΑ 96 πόντους, αφήνοντας τους να σουτάρουν με 72% στα δίποντα και 48% τρίποντα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέιζερ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ξεχώρισε και ο Σμιθ με 19 πόντους και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 59-74, 84-96.