ΠΑΟΚ – Ντιζόν 77-84: Πάλεψε αλλά λύγισε στο τέλος και τώρα ψάχνει ένα… θαύμα! (videos)

2020-01-15T20:42:39+00:00 2020-01-15T21:11:05+00:00.

15/Jan/20 20:42

Αν και πάλεψε ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη από την Ντιζόν στο φινάλε με 84-77 και πλέον διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα πάλεψε και επέστρεψε ακόμα και από διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ένα “εφιαλτικό” τελευταίο λεπτό γνώρισε μία ακόμα ήττα με 84-77 και ουσιαστικά τέθηκε νοκ-άουτ από την συνέχεια του BCL.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 4-7 και θέλει ένα… θαύμα για να προκριθεί, ενώ η Ντιζόν με 8 νίκες και 3 νίκες παραμένει στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Η εξέλιξη

Προβλήματα στην άμυνα για ΠΑΟΚ!

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 8-8 (στο 4′), πριν ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 14-7 προηγηθεί  για πρώτη φορά με 22-15 (στο 8′) σε ένα ανοιχτό ματς με τον Ουίγκινς ήδη να έχει 9 πόντους με 4/4 δίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ντιζόν να μειώνει σε 22-21 με μικρό σερί 6-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο αντίπαλοι συνέχιζαν να επικεντρώνονται στην επίθεση και η ελληνική ομάδα διατηρούσε το ελάχιστο προβάδισμα με 31-30 (στο 14′). Οι Γάλλοι καταφέρνοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους προηγήθηκαν με 40-38 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-41.

Δείτε το βίντεο με τον τραυματισμό του Σχίζα που “τρόμαξε” τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ:

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με “εφιαλτικό” τρόπο για τον ΠΑΟΚ καθώς δέχθηκε σερί 10-0 σε 3΄λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 54-41 ψάχνοντας μία μεγάλη ανατροπή. Η Ντιζόν κρατούσε ένα πολύ σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (60-50 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να κάνει εντυπωσιακό σερί 10-0 και να ισοφαρίζει σε 60-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός όπως ήταν λογικό είχε πέσει αισθητά και το ντέρμπι καλά κρατούσε (67-66 η Ντιζόν στο 34′). 2′ λεπτά περίπου πριν το φινάλε του αγώνα  ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 77-76 και όλα ήταν ανοιχτά.

Στα 45′ δευτερόλεπτα δύο τρίποντα από Σουλεϊμόν και Χόλστον και 2 λάθη του ΠΑΟΚ, έφεραν το σκορ στο 82-77 και οι Γάλλοι “αγκάλιασαν” την νίκη, την οποία πανηγύρισαν στο τέλος με 84-77!

Που κρίθηκε: Στα 2/2 τρίποντα της Ντιζόν και στα 2 λάθη του ΠΑΟΚ που διαμόρφωσαν στο τελευταίο λεπτό το υπέρ του 77-76 σε 82-77!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουλμέρ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τσασάνγκ με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έκαναν την διαφορά, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Χόλστον με 8 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-44, 60-60, 77-84.