Περιστέρι – Μόρναρ 72-67: Νίκη-χρυσάφι για πρόκριση! (videos)

2020-01-21T19:40:14+00:00 2020-01-21T22:40:19+00:00.

21/Jan/20 19:40

moreira_peristeri_mornar

Το Περιστέρι έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε τη Μόρναρ (72-67) και κρατά στα χέρια του την υπόθεση πρόκριση στα νοκ άουτ του BCL! Κορυφαίος και καθοριστικός ο Μορέιρα, μαζί με Βασιλόπουλο!

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ανέβηκε στο 7-5 και παραμένει εντός πρώτης τετράδας στον όμιλό της, τελειώνοντας τις ελπίδες της Μόρναρ κι έχοντας το πάνω χέρι βαθμολογικά με την Μπάμπεργκ, την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στο Περιστέρι (28/1)!

Η ελληνική ομάδα ήταν κατά πολύ ανώτερη στο πρώτο μέρος όπου είχε διαφορά 17 πόντων, την οποία όμως έχασε στο άψε-σβήσε στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος χρειάστηκε ένα γκολ-φάουλ του κορυφαίου Μορέιρα (16π.) και μια καλή άμυνα για να κλειδώσει τη νίκη και να έχει τον έλεγχο της κατάστασης στη μάχη της πρόκρισης!

Εξέλιξη αγώνα

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά και φρόντισε να επιβάλλει από την πρώτη περίοδο το νόμο του.

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου με τον Μορέιρα να κάνει θραύση, πήρε το προβάδισμα (19-6, 7:30’’), ενώ στο φινάλε της περιόδου είχε +12 (21-9), αναγκάζοντας τη Μόρναρ σε μονοψήφια συγκομιδή.

Γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στο +17 (29-12, 12:30’’), με Νίνταμ και Χάρις να προσπαθούν να κρατήσουν κοντά τους φιλοξενούμενους, που κατάφεραν πάντως να κλείσουν το ημίχρονο στο 41-29, όντες ισόπαλοι με το Περιστέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Κι όμως οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς και χάρη σε ένα πεντάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές κι έμειναν στο μηδέν, δέχθηκαν σερί 2-14, εξαιτίας του οποίου όχι μόνο έχασαν τη διαφορά, αλλά έμειναν και πίσω (45-46, 28’)!

Εκεί βγήκε μπροστά ο Βασιλόπουλος για να επαναφέρει την τάξη υπέρ της ομάδας του, με δύο σερί τρίποντα που έκλεισαν την περίοδο στο 56-48 με σερί 11-2 αυτή τη φορά για την ελληνική ομάδα!

Το Περιστέρι έχτισε νέο διψήφιο προβάδισμα (61-50), αλλά η Μόρναρ επέμεινε (63-61, 35’), εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα, αλλά και το πάνω χέρι που είχε στα ριμπάουντ.

Οι εκατέρωθεν κακές επιλογές οδήγησαν στο 63-62 (36’), με τον Σέχοβιτς να δίνει το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους (64-65, 37’)!

Ο Βασιλόπουλος απάντησε με τρίποντο και ο Σέχοβιτς με βολές (67-67), αλλά ο Μορέιρα ήταν παρών για να εκμεταλλευτεί τη δημιουργία του Χάτσερ με γκολ-φάουλ (70-67, -43’’)!

Μετά την καλή άμυνα ήρθε ο Σαλούστρος για να δώσει αέρα νίκης με τις βολές του (72-67), με το Περιστέρι να εξασφαλίζει τη νίκη και να ελέγχει την κατάσταση όσον αφορά την πρόκριση στους “16” του BCL!

Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο κορυφαίος του Περιστέριου (16π., 6ριμπ.), ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και το καθοριστικό γκολ-φάουλ όταν τα πάντα ήταν σε τεντωμένο σχοινί. Ο Γκρέι είχε 11π. όσους και ο Βασιλόπουλος, που είχε τρία σημαντικά τρίποντα, δύο στο φινάλε της τρίτης περιόδου και ένα στην τέταρτη. Από πλευράς Μόρναρ ο Σέχοβιτς είχε 21π. παίζοντας στο δεύτερο μέρος και για τον Νίνταμ, που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Που κρίθηκε

Η Μόρναρ κατάφερε να επιστρέψει από το -17 του πρώτου μέρους, κάνοντας σερί 14-2 για να περάσει μπροστά στο 28’ (45-46). Το Περιστέρι κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διψήφια απόσταση (61-50) αλλά και πάλι δεν καθάρισε το ματς, στο οποίο όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό (67-67), με τον Μορέιρα να έχει το γκολ-φάουλ που έμελλε να αποβεί καθοριστικό για τη νίκη των γηπεδούχων, παρότι υστέρησαν στα ριμπάουντ (31-41).

Δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67.