Μπρίντιζι – ΠΑΟΚ 93-91: “Αυτοκτόνησε” και… αποκλείστηκε στην Ιταλία! (video)

2020-01-21T22:27:17+00:00 2020-01-21T23:11:47+00:00.

21/Jan/20 22:27

Ενώ ήταν “αγκαλιά” με την νίκη ο ΠΑΟΚ στην Ιταλία, ηττήθηκε με 93-91 από την Μπρίντιζι λόγω του Μπράουν και της αστοχίας του στις βολές αλλά και του… Στόουνς. Πλέον ο “Δικέφαλος” αποχαιρετάει την διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος παρότι οι Ιταλοί έκαναν την αντεπίθεση τους, “άγγιξε” την νίκη αλλά την… έχασε μόνος του, λόγω των χαμένων βολών του έμπειρου Αμερικανού και του τρομερού τριπόντου του Στόουνς.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 4-8 και αποκλείστηκε και μαθηματικά, ενώ η Μπρίντιζι με αυτή την “τρελή” νίκη έμεινε ζωντανή με ρεκόρ 5-7.

Η εξέλιξη

Πήρε “φωτιά” ο ΠΑΟΚ και στο +8 στην ανάπαυλα!

Πολύ καλά ξεκίνησε από νωρίς ο ΠΑΟΚ και αρχικά παίζοντας καλή άμυνα προηγήθηκε με 8-3 (στο 3′), ενώ και στην συνέχεια το διατήρησε (19-13 στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνικό ομάδα μπροστά με 31-20 έχοντας 5/7 τρίποντα και 7/9 δίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Ιταλοί προσπάθησαν να “ροκανίσουν” την διαφορά, αλλά ο ΠΑΟΚ όντας εξαιρετικός στην επίθεση κρατούσε ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 40-30 (στο 15′). Η Μπρίντιζι μείωσε σε 43-40 (στο 28′) με τον Στόουνς να έχει 13 πόντους και επιμέρους σκορ 10-3, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 53-45.

Ντέρμπι μέχρι το φινάλε και… αυτοκτονία!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιταλία ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το προβάδισμα (59-55 στο 24′), αλλά την Μπρίντιζι να είναι σαφώς καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος. Με επιμέρους σκορ 16-9 οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με 70-68 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 73-71.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 78-78 (στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπρίντιζι ήταν μπροστά με 86-84 και ο Σόρτερ με 26 πόντους κρατούσε “ζωντανό” τον ΠΑΟΚ.

Με αλλεπάλληλα λάθη και άσχημα σουτ των ομάδων το σκορ ήταν 88-88 και στα 21′ δευτερόλεπτα ο Σμιθ με απίθανο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης έδωσε το προβάδισμα… νίκης στον ΠΑΟΚ με 91-88! Τελικά η ελληνική ομάδα “αυτοκτόνησε” αφού οι 0/2 βολές του Μπράουν και το τρίποντο του Στόουνς στα 1,7 έδωσε την νίκη στην Μπρίντιζι με 93-91!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 91-90 για τον ΠΑΟΚ ο Μπράουν έχασε και τις 2 βολές που είχε και σαν να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και τρίποντο στα 1,7 και έχασε έκανε δικό του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στόουν εκτός από το μεγάλο τρίποντο είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ και ο Μπράουν με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έκαναν “ζημιά” στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 45-53, 73-71, 93-91.