Basketball Champions League (2ος όμιλος): Έπεσε τρίτη η ΑΕΚ, στα playoffs η Χάποελ Ιερουσαλήμ! (videos)

2020-01-22T22:47:28+00:00 2020-01-22T23:11:14+00:00.

Stefanos Tatsios

22/Jan/20 22:47

Eurohoops.net

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στην Ισπανία και ηττήθηκε με 93-76 από την Σαν Πάμπλο Μπούργος με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός πρώτης δυάδας στην βαθμολογία του 2ου ομίλου.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κακή στο πρώτο μέρος και βρέθηκε στο -20 και παρότι κατάφερε να “ροκανίσει” την μεγάλη διαφορά, τελικά δεν έχασε απλά το ροζ φύλλο αγώνα αλλά και την διαφορά των 8 πόντων του πρώτου αγώνα σε μία “σκληρή” βαθμολογικά ήττα με 93-76. 

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπενίτε με 23 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Άπιτς με 15 πόντους, ενώ για την “ένωση” προσπάθησαν ο Ζήσης στο ντεμπούτο του με 16 πόντους (6/7 σουτ), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Γκραντ με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Διαβάστε τι έγινε στα παιχνίδια της Τρίτης (21/1)!

“Πάρτι” πρόκρισης για Χάποελ Ιερουσαλήμ!

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Χάποελ Ιερουσαλήμ φιλοξένησε την αποκλεισμένη Ορτέζ και δεν είχε κανένα πρόβλημα με “όπλο” την επίθεση της να πάρει μία άνετη νίκη με 98-76 και να πανηγυρίσει την πρόκριση της από τώρα στα playoffs του BCL.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Μακ με 22 πόντους (7/10 σουτ), 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Χόλαντ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τόμας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ για τους Γάλλους διακρίθηκαν ο Ντέντμον με 27 πόντους (5/10 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ και ο Μπότζι με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Μπαντίρμα-Ράστα Βέχτα 82-70

Αντβέρπ-Ανβίλ 99-87

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Ορτέζ 98-76

Σαν Πάμπλο Μπούργος-ΑΕΚ 93-76

Η βαθμολογία:

Ομάδα Βαθμοί Νίκες-Ήττες
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ 21 9-3
Μπούργος 18 7-5
ΑΕΚ 19 7-5
Μπαντίρμα 18 6-6
Ράστα Βέχτα 18 6-6
Ανβίλ 17 5-7
Αντβέρπ 16 4-8
Ορτέζ 16 4-8

με κεφαλαία οι ομάδες που έχουν προκριθεί στα playoffs

Η 13η αγωνιστική:

Ανβίλ-Μπαντίρμα (28/1, 19:30)

Ορτέζ-Αντβέρπ (28/1, 21:30)

Ράστα Βέχτα-ΑΕΚ (29/1, 21:00)

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Σαν Πάμπλο Μπούργος (29/1, 21:00)

Διαβάστε τα τελευταία νέα εδώ