Περιστέρι – Μπάμπεργκ 78-75: Με άμυνα και Γκρέι πήρε το “θρίλερ” και πάει… playoffs! (videos)

2020-01-28T19:56:21+00:00 2020-01-28T20:55:04+00:00.

28/Jan/20 19:56

Με τον Στίβεν Γκρέι καθοριστικό στο φινάλε και την άμυνα του να είναι εξαιρετική στο τελευταίο λεπτό το Περιστέρι κέρδισε την Μπάμπεργκ με 78-75 και προκρίθηκε στα playoffs του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μία καταπληκτική εμφάνιση ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι απώλεσε ένα διψήφιο προβάδισμα στο πρώτο μέρος κατάφερε χάρη στην άμυνα του και τον Γκρέι να γράψει ιστορία στο BCL!

Πλέον το Περιστέρι έχει ρεκόρ 8-5 και προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση ενώ η Μπάμπεργκ με 6-7 θέλει ένα θαύμα στην τελευταία αγωνιστική.

Η εξέλιξη

Ελάχιστο προβάδισμα για Περιστέρι λόγω… Τέιλορ!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε το Περιστέρι στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-0 (στο 3′) έχοντας 4/6 και αναγκάζοντας τους Γερμανούς σε 3 λάθη. Η Μπάμπεργκ με επιμέρους σκορ 10-5 μείωσε σε 14-10 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-18 και την ελληνική ομάδα να έχει 7/11 δίποντα (63,6%).

Το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο στην αρχή με το Περιστέρι να κρατάει το προβάδισμα με 30-25 (στο 14′). Η διαφορά υπέρ της ελληνική ομάδας έμενε… σταθερά στο +5 (36-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να μειώνουν σε 41-40 με επιμέρους σκορ 9-4 και τον Τέιλορ να έχει 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της κρίσιμης αναμέτρησης στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” ξεκίνησε με το Περιστέρι να παίζει ξανά καλή άμυνα, αλλά το προβάδισμα που είχε δεν ήταν ασφαλές (49-45 στο 24′). Η Μπάμπεργκ με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (56-50 στο 27′) και “πάγωσε” την ελληνική ομάδα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του κόουτς Παπανικολόπουλου να κάνουν δικό τους επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγούνται ξανά με 59-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και το Περιστέρι ήταν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (66-65 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπάμπεργκ με το 2ο της τρίποντο (2/5) προηγήθηκε με 74-71 και στην συνέχεια ο Χάτσερ με 1/2 βολές μείωσε σε 74-72 στο 1:30′.

Στα 53′ δευτερόλεπτα ο Γκρέι έφερε στα… ίσια το ματς στο 75-75 με καλάθι και φάουλ και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. Ένα airball του Λι και ο Γκρέι ξανά στα 12′ δευτερόλεπτα έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα με 77-75 και τελικά το Περιστέρι πήρε την μεγάλη νίκη με 78-75 και προκρίθηκε στα playoffs!

Που κρίθηκε: Στην αντίδραση του Περιστερίου και στο καθοριστικό σερί 5-0 του τελευταίου λεπτού που έκανε το 75-72 της Μπάμπεργκ 77-75 και του χάρισε την τεράστια νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Στίβεν Γκρέι ήταν εκπληκτικός με 22 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μορέιρα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58,  78-75.