Νίμπουρκ – Περιστέρι 84-72: Ήττα και τέταρτη θέση στον όμιλο (videos)

2020-02-04T20:18:47+00:00 2020-02-04T23:12:59+00:00.

04/Feb/20 20:18

Το Περιστέρι γνώρισε την ήττα από τη Νίμπουρκ με 84-72 και κατέλαβε τελικά την τέταρτη θέση του ομίλου.

Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, το Περιστέρι γνώρισε την ήττα από τη Νίμπουρκ και κατέλαβε την τέταρτη θέση στον όμιλο, ενόψει της επόμενης φάσης.

Το Περιστέρι κοίταξε στα μάτια τους αντιπάλους τους μέχρι το τέλος, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω και να πάρει το μεγάλο διπλό που θα το έφερνε σε καλύτερη θέση ενόψει της κλήρωσης.

Η εξέλιξη:

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά στην αναμέτρηση και έμεινε κοντά στο σκορ (17-14, 6’). Μάλιστα σε εκείνο το σημείο οι Πρίγκιπες έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 17-24 (7’) και κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (26-31.

Οι Τσέχοι επέστρεψαν και μείωσαν ακόμα περισσότερο, ενώ πέρασαν μπροστά με 34-31 (12’), με τους ρυθμούς να πέφτουν στη συνέχεια. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 42-42.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Περιστέρι πήρε ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα απάντηση. Το Περιστέρι κόλλησε επιθετικά και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 61-53.

Η διαφορά πήγε άμεσα στους 12 (71-59, 32’) και παρότι το Περιστέρι πάλεψε (71-66, 35’), τα πάντα είχαν τελειώσει. Τελικό σκορ 84-72 και νίκη για τη Νίμπουρκ.

Παίκτης κλειδί: Ο Ντεϊσόν Μπούκερ σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ για το Περιστέρι οι 18 του Γκρέι δεν ήταν αρκετοί.

Πού κρίθηκε: Όταν το Περιστέρι μείωσε στο 35′, η Νίμπουρκ πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72