ΠΑΟΚ – Βόννη 103-84: Εντυπωσιακό… “αντίο” στο Basketball Champions League! (videos)

2020-02-04T21:38:02+00:00 2020-02-04T22:35:38+00:00.

04/Feb/20 21:38

Με μία σχετικά άνετη νίκη είπε “αντίο” στο φετινό Basketball Champions League o ΠΑΟΚ κερδίζοντας στην Θεσσαλονίκη την Βόννη με 103-84.

Λίγες ώρες πριν το ματς η διοίκηση του ΠΑΟΚ ανακοίνωσε το τέλος της συνεργασίας της με τον Κώστα Χαραλαμπίδη, αλλά αυτό δεν επηρέασε τους παίκτες οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισαν την νίκη.

Πλέον ο ΠΑΟΚ αποχαιρετάει τον 4ο όμιλο με 5 νίκες και 9 ήττες, ενώ η Βόννη που έχει προκριθεί τερμάτισε με 8 νίκες και 6 ήττες.

Η εξέλιξη

Επέστρεψε από το -12 ο ΠΑΟΚ!

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Βόννη και προηγήθηκε με 12-8 (στο 5′), ενώ στην συνέχεια αύξησε το προβάδισμα της στο +6 (21-15 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 28-19 και τον ΠΑΟΚ να έχει αμυντικά προβλήματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Γερμανοί συνέχισαν να παρουσιάζουν ένα καλό πρόσωπο και διατηρούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα με 37-27 (στο 15′). Η διαφορά για την Βόννη έφτασε και τους 12 πόντους (48-36 στο 18′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να κάνει σερί 11-0 και να μειώνει σε 48-47.

Είπε “αντίο” με άνετη νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να κάνει επιμέρους σκορ 12-5 και να προηγείται για πρώτη φορά με 6 πόντους (59-53 στο 24′). Ο ΠΑΟΚ κρατούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 69-60 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 72-67.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι καλύτερος και με σερί 7-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (79-67 στο 33′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 86-79 (στο 37′) και τελικά δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 103-84 και να πει αντίο στο BCL με νίκη!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο ΠΑΟΚ με “όπλο” την επίθεση του σκόραρε 56 πόντους και “σκότωσε” την γερμανική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σόρτερ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μπεστ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σμιθ με 15 πόντους και ο Σαρικόπουλος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 47-48, 72-67, 103-84.