ΑΕΚ – Βόννη 92-85: Με Ρέι και Λάνγκφορντ το πρώτο βήμα για οκτάδα! (videos)

2020-03-04T22:23:11+00:00 2020-03-04T23:23:40+00:00.

04/Mar/20 22:23

Οι προσωπικότητες “μίλησαν” και η ΑΕΚ νίκησε Βόννη και άγχος ενώπιον 10.000 φίλων της στο ΟΑΚΑ (92-85), κάνοντας το πρώτο από τα δύο βήματα που οδηγούν στα προημιτελικά του BCL!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκε λόγω του άγχους του φαβορί, αλλά έκανε το ζητούμενο απέναντι στη Βόννη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά της φάσης των “16”, με Κέντρικ Ρέι και Κιθ Λάνγκφορντ να αναλαμβάνουν δράση και να λυγίζουν τους εξαιρετικούς Γερμανούς που κυνήγησαν την έκπληξη!

Η “Ένωση” μάλιστα βρέθηκε στο -6 στο 30′ (64-70), αλλά το ξέσπασμα του Ματσιούλις επανέφερε την… τάξη, με τους δύο Αμερικανούς να παίρνουν τη σκυτάλη για να σκοράρουν 14 σερί πόντους (8 ο Ρέι, 6 ο Λάνγκφορντ) από το 77-78 κι έπειτα, δρομολογώντας την πρώτη νίκη της ΑΕΚ, η οποία έχει την ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση στη Γερμανία στο Game 2 (10/3)!

Εξέλιξη αγώνα

H Βόννη θέλησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ για να πάρει το προβάδισμα (13-17), με τα τρίποντα να είναι στην πρώτη γραμμή και για τις δύο ομάδες.

Ο Λάνγκφορντ πήρε πρωτοβουλία ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν το πάνω χέρι (28-26, 10′), αλλά η Βόννη επέμεινε για το δικό της προβάδισμα (37-43, 14:30”), αλλά ως το 17′ ο Τσάλμερς δρομολόγησε ένα μεγάλο σερί 12-0 (49-43), το οποίο φαινομενικά έδινε το μομέντουμ στην “Ένωση” των 8/12 τριπόντων ως την ανάπαυλα, αλλά και οι Γερμανοί είχαν 7/11 για το 52-50.΄

Ο γρήγορος ρυθμός έδινε την ευκαιρία στη Βόννη για ελεύθερα σουτ, με Μπράουν και Μπρόινινγκ να βγαίνουν μπροστά, ώστε από το 62-60 δια χειρός Χρυσικόπολου (25:30”) η ομάδα του Παπαθεοδώρου να σκοράρει μόλις δύο πόντους ως το 30′, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -6 (64-70).

Όμως το ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο ήταν ιδανικό, με τον Ματσιούλις να αναλαμβάνει με οκτώ πόντους να γυρίσει το ματς (77-73, 34′), με τον Ρέι να αναλαμβάνει μετά την ανατροπή των φιλοξενούμενων (77-78, 35′), με δύο σερί μεγάλα τρίποντα πριν έρθει ο Λάνγκφορντ ολοκληρώνοντας σερί 8-0 (85-78, 36:40”)!

Οι προσωπικότητες ανέλαβαν τις κρίσιμες κατοχές, με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει για δικό του 6-0 (89-83, 39′) κι έτσι τέλος καλό, όλα καλά για την ΑΕΚ, που έκανε το 1-0!

Η ΑΕΚ έχει την… ευτυχία να διαθέτει παίκτες με μεγάλη εμπειρία, που βγήκαν μπροστά στα κρίσιμα σημεία, με τον Ρέι να είναι εξαιρετικός (27π. με 10/16 σουτ), όπως και ο Λάνγκφορντ (20π.). Μεγάλη ήταν η βοήθεια του Ματσιούλις στυην τέταρτη περίοδο (11π.), ώστε να μπει στοπ στους Σαϊμπού (19π.), Μπράουν (16π.) και Μπρόινινγκ (16π.).

Που κρίθηκε

Η Βόννη κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και να πάρει μικρή διαφορά και μομέντουμ (64-70), αλλά το πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου είχε την υπογραφή Ματσιούλις (77-73), ενώ μετά το 77-78 ανέλαβαν να καθαρίσουν οι Ρέι και Λάνγκφορντ, που σκόραραν 14 πόντους, όσο η Βόννη έχανε τις βολές (5 στο τελευταίο λεπτό)!

Δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85