ΑΕΚ: Φιλικό διπλό κόντρα στον Άρη με MVP Ρογκαβόπουλο!

2020-09-05T18:12:27+00:00 2020-09-05T18:53:09+00:00.

05/Sep/20 18:12

Η ΑΕΚ με “όπλο” την άμυνα της και MVP τον Νίκο Ρογκαβόπουλο πανηγύρισε το φιλικό διπλό επί του Άρη στο “Nick Galis Hall” με 66-59!

Η ΑΕΚ δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση λίγο καιρό πριν το Final Eight του ΟΑΚΑ για το Basketball Champions League (30/9-4/10) και πέρασε από την έδρα του Άρη με τη φιλική νίκη (66-59).

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους, ο Λάνγκφορντ με 12, ενω από 8 πρόσθεσαν οι Γκίκας & Μορέιρα.

Από το πρώτο ημίχρονο η “ένωση” ήταν αρκετά καλύτερη από τους γηπεδούχους και με “όπλο” την άμυνα της που δέχθηκε μόλις 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (36-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης αντέδρασε και έδειξε καλά στοιχεία αφού βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε 47-42, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο πήρε τελικά το διπλό με 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-36, 42-47, 59-66

Καμπερίδης: “Στα στοιχεία που εστιάσαμε πήραμε καλό βαθμό”

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Άρη για το φιλικό: “Παρότι ο βαθμός ετοιμότητας της ομάδας είναι χαμηλός, στα στοιχεία που εστιάσαμε, δηλαδή στην ενέργεια, στην άμυνα και στην ομαδικότητα, νομίζω ότι η ομάδα πήρε αρκετά καλό βαθμό. Περιμένουμε να ενσωματωθούν και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας, ώστε να μπορέσουμε να αφομοιώσουμε τον τρόπο παιχνιδιού και να έχουμε καλύτερο κριτήριο για το που βρισκόμαστε