Κεραυνός – Ηρακλής 96-94: Κατώτερος των περιστάσεων ο “Γηραιός” αποκλείστηκε από τους ομίλους του BCL! (videos)

2020-09-22T21:31:03+00:00 2020-09-22T21:47:10+00:00.

22/Sep/20 21:31

Ο Ηρακλής σε ένα προκριματικό “θρίλερ” που κρίθηκε στην παράταση στην Κύπρο απέναντι στον Κεραυνό Στροβόλου ηττήθηκε με 96-94 και το “όνειρο” της παρουσίας στους ομίλους του Basketball Champions League… “έσβησε”.

Σε ένα συγκλονιστικό νοκ-άουτ ματς η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει το μεγάλο διπλό στον ημιτελικό της Κύπρου απέναντι στον Κεραυνό και αστοχώντας στην “διπλή” ευκαιρία στο τέλος της παράτασης γνώρισε τον αποκλεισμό με 96-94!

Πλέον στον τελικό του Β’ ομίλου όπου και θα κριθεί η πρόκριση στους ομίλους του Basketball Champions League ο Κεραυνός θα αντιμετωπίσει την Χρόνινχεν (24/9) η οποία απέκλεισε πολύ εύκολα με 88-53 την Ντνίπρο στον πρώτο ημιτελικό της Κύπρου.

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν ο Χάλαν με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ και ο Μουρ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα (8-8 στο 5’), αλλά ο Κεραυνός κατάφερε να πάρει το πρώτο του προβάδισμα (13-11 στο 7’) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με τον Ηρακλή να κάνει επιμέρους σκορ 8-0 και να προηγείται με 19-13.

Οι Κύπριοι με ένα δικό τους εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-7 ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 32-26 (στο 17’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον «Γηραιό»  να προηγείται με 40-37 αλλά να μην παρουσιάζει καλό πρόσωπο.

“Θρίλερ” και… παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Κύπρο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό τετράλεπτο με σερί 14-0 και να παίρνουν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους με +11 (51-40 στο 24′), όντας πλέον το φαβορί. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους (57-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 61-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσε στον πόντο (64-63 στο 33′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τον “Γηραιό” να ισοφαρίζει σε 74-74 και όλα πλέον να είναι ανοιχτά. Μάλιστα μετά το τρίποντο ισοφάρισης του Μπόουλιν ο Χάνλαν με καλάθι & φάουλ έβαλε μπροστά τους “κυανόλευκους” με 77-74!

Και πάλι ο Χάλαντ στο 38ο λεπτό με τρίποντο & φάουλ ανέβασε το προβάδισμα του Ηρακλή στο +4 (80-76) και τον έχρισε φαβορί για την νίκη. Πάντως ο Κεραυνός δεν έμεινε άπραγος αφού με τρίποντο & φάουλ του Ουίλιαμσον ισοφάρισε σε 80-80 (1:52). Στο 1:26 ο Ροζέλ έβαλε μπροστά τον Κεραυνό με 83-82, όμως ο Χάνλαν άμεσα απάντησε για το 84-83, αλλά ο Κεραυνός πέρασε πάλι μπροστά με τρίποντο (86-84). Ο Καββαδάς μετά από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε σε 86-86 και ο Ηρακλής στην τελευταία του κατοχή αστόχησε με το ματς να πηγαίνει παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 92-88 στο 48′ χάρη σε 2/2 τρίποντα και διατήρησαν το προβάδισμα τους με 94-90 1:40′ πριν το τέλος. Ο Χάνλαν στα 26′ με καλάθι & φάουλ μείωσε σε 94-92 αστοχώντας στην βολή όμως ο Ντάνιελς ισοφάρισε μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε 94-94. Ο Ρόρι στα 3,8 κέρδισε βολές και ευστόχησε (96-94) και τελικά η αστοχία των Χάλαν και Ντάνιελς… απέκλεισε την ελληνική ομάδα!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρόζελ ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 24 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, αλλά και ο Ρόρι με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ που σκόραρε και τις βολές της νίκης.

Που κρίθηκε: Στα πολλά λάθη του Ηρακλή που είχε 18 και μόλις 13 ασίστ, αλλά και στην ευστοχία των Κυπρίων στα τρίποντα όπου σημείωσαν συνολικά 18/35 (51,3%)!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86, 96-94.