Νίμπουρκ – ΑΕΚ 82-94: Η διαφορά ποιότητας την έφερε στα ημιτελικά! (videos)

2020-10-01T19:19:42+00:00 2020-10-01T20:02:21+00:00.

01/Oct/20 19:19

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / FINAL-8 / ͉̐ϕуʠ- Eʠ(֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε κατά διαστήματα απέναντι στην Νίμπουρκ πανηγύρισε την σπουδαία νίκη – πρόκριση με 94-82 στον προημιτελικό του Final-8 του Basketball Champions League και πλέον βρίσκεται στα ημιτελικά για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο του προημιτελικού κόντρα στην Νίμπουρκ, όμως στην συνέχεια αντέδρασε και… “ξύπνησε” έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την μεγάλη νίκη με 94-82 και την πρόκριση της στα ημιτελικά του Final-8 του Basketball Champions League.

Πλέον η ΑΕΚ που προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικό του Basketball Champions League θα περιμένει τον αυριανό (2/10) της αντίπαλο από το ζευγάρι της Σαραγόσα με την Τενερίφη.

Λάνγκφορντ: Παρέλαβε το βραβείο για την καλύτερη πεντάδα του BCL (video)

Κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας κόντρα στην Νίμπουρκ ήταν ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Γκίκας με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μορέιρα με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ράις με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Λοτζέσκι με 12 πόντους και 2 ασίστ και ο Γιάνκοβιτς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

“Ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο και έγινε… φαβορί!

Αγχωμένη ήταν στο ξεκίνημα η ΑΕΚ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-8 (στο 5’) έχοντας ήδη 2 λάθη και δεχόμενο 3/5 τρίποντα. Η ελληνική ομάδα με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσε σε 18-15 (στο 8’) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Τσέχους μπροστά με 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν σαφώς καλύτερη και με τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο και Ράις να πρωταγωνιστούν έκανε επιμέρους σκορ 17-7 και πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της με +8 (38-30 στο 16’). Η διαφορά με τον Λάνγκφορντ να φτάνει τους 8 πόντους πήγε και στο +10 (42-32 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έβαψε… “κιτρινόμαυρη” την πρόκριση!

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να ελέγχει τον ρυθμό και να προηγείται με 54-48 (στο 24′), αλλά να μην μπορεί να αποκτήσει διαφορά “ασφαλείας” λόγω της άμυνας-ζώνης των Τσέχων. Mε τον Γκίκα να φτάνει τους 10 πόντους και την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετική άμυνα η διαφορά στο 27ο λεπτό έφτασε το +15 (65-50) για πρώτη φορά και η ελληνική ομάδα ήταν κοντά στην πρόκριση. Τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με την Νίμπουρκ πίσω στο σκορ με 69-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Ράις ξεκίνησε μοιράζοντας ασίστ (4) και ο Λοτζέσκι σκοράροντας (12 πόντους) και έτσι η “ένωση” διατηρούσε ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (75-63 στο 32′). 4‘ λεπτά πριν το φινάλε ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο διατήρησε την διαφορά στους 11 (83-72) και ουσιαστικά χάρισε την πρόκριση στην ΑΕΚ.

Στο 1:22 η ελληνική ομάδα με 2/2 τρίποντα από τους Λάνγκφορντ – Ματσιούλις… τελείωσε την υπόθεση πρόκριση την οποία στο τέλος πανηγύρισε με 94-82!

Που κρίθηκε: Στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ όπου σκόραρε 25 πόντους και πήρε μεγάλες διψήφιες διαφορές τις οποίες ποτέ δεν μείωσε δραστικά η Νίμπουρκ. Επίσης καθοριστικό ρόλο για την πρόκριση της ελληνικής ομάδας έπαιξαν τα 16 λάθη των Τσέχων αλλά και οι 13/24 (54%) βολές τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-44, 58-69, 82-94