Μπούργος – Ντιζόν 81-67: Ισπανικός θρίαμβος με… “ραψωδία” Μπενίτε! (videos)

2020-10-02T19:09:52+00:00 2020-10-02T23:02:43+00:00.

02/Oct/20 19:09

Η Σαν Πάμπλος Μπούργος για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί σε τελικό του Basketball Champions League κερδίζοντας στον πρώτο ημιτελικό του Final-8 την Ντιζόν σχετικά εύκολα με 81-67!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μία σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε η Μπούργος στο παρκέ του ΟΑΚΑ και στον πρώτο ημιτελικό του Final-8 καθώς κέρδισε την Ντιζόν με 81-67 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Basketball Champions League και μάλιστα ούσα αουτσάιντερ!

Πλέον η Μπούργος περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον τελικό της Κυριακής (4/10, 20:00) από το ζευγάρια του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Σαραγόσα, ενώ να τονιστεί πως γίνεται μετά την Τενερίφη η δεύτερη ισπανική ομάδα που προκρίνεται στον τελικό του BCL!

Το ματς

Ισπανικό  προβάδισμα νίκης από νωρίς!

Καλύτερα ξεκίνησε τον ημιτελικό η Ντιζόν και με τον Σάιμον να πετυχαίνει 5 πόντους προηγήθηκε με 11-7 (στο 5’). Ο αρχηγός της Μπούργος Μπενίτε με 2/2 τρίποντα και 10 σερί πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 17-11 (στο 8’) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-13 για τους Ισπανούς και την Ντιζόν να έχει ήδη 7 λάθη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έγιναν πιο… σκληρές στην άμυνα αλλά οι Ισπανοί κρατούσαν μία σημαντική διαφορά (26-18 στο 14’). Με σερί 8-0 και 2/2 τρίποντα από Μπαρέρο και Χόρτον η Μπούργος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +18 και μάλιστα με double score (36-18 στο 17’) επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Με επιμέρους σκορ 12-2 οι Γάλλοι μείωσαν σε 38-30 (στο 19’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-30.

Πανηγυρική πρόκριση για Μπούργος!

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ξεκίνησε με την Μπούργος να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της χάρη στον Χόρτον που φτάνοντας τους 17 πόντους την έβαλε μπροστά με 55-41 (στο 25′). Οι Γάλλοι “έσφιξαν” την άμυνα τους και με τον Ζουλιέν (12 πόντους) να σκοράρει σερί πόντους μείωσαν σε 55-49 (στο 28′) μένοντας “ζωντανοί” στο ματς ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 59-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι άμυνες είχαν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο και η Μπούργος ήταν κοντά στην νίκη – πρόκριση ούσα μπροστά με 69-55 (στο 35ο λεπτό) χάρη σε 2/2 τρίποντα και πάλι του Μπενίτε και έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (79-59) και στο τέλος οι Ισπανοί πανηγύρισαν την πρόκριση με 81-67!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Ισπανοί ήταν μπροστά με 59-50 και με επιμέρους σκορ 10-5 σε 5 λεπτά και με 2/2 τρίποντα του εκπληκτικού Μπενίτε “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη – πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο αρχηγός της Μπούργος Βίτορ Μπενίτε ήταν και πάλι εκπληκτικός με 25 πόντους (5/7 τρίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν ο Χόρτον με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κράβιτς με 11 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-30, 59-50, 81-67