ΑΕΚάρα για… φίλημα και έτοιμη για στέψη! (videos)

2020-10-02T22:16:43+00:00 2020-10-02T22:36:49+00:00.

02/Oct/20 22:16

Η “Βασίλισσα” ΑΕΚ πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή εμφάνιση στον ημιτελικό με την Σαραγόσα πανηγύρισε την μεγάλη νίκη – πρόκριση με 99-75 στον τελικό του Final-8 του Basketball Champions League όπου και θα αντιμετωπίσει την Μπούργος (4/10, 20:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε μία από τις κορυφαίες ευρωπαϊκές της βραδιές κέρδισε με μεγάλη άνεση την Σαραγόσα στον ημιτελικό του Final-8 με 99-75 και προκρίθηκε ξανά στον τελικό του Basketball Champions League.

Πλέον η AEK θα δώσει το παρόν στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της στο BCL και αυτή την φορά θα αντιμετωπίσει την Μπούργος (4/10, 20:00) με στόχο φυσικά το 2/2 σε τελικούς της διοργάνωσης!

Το ματς

“Μαγική” ΑΕΚ με πρώτο μέρος… φωτιά!

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ και παρά τα 2 φάουλ του Γιάνκοβιτς και  τα 4 επιθετικά ριμπάουντ της  Σαραγόσα προηγήθηκε με 12-0 (στο 4’) με τον Χρυσικόπουλο να έχει 6 πόντους με 2/2 τρίποντα! Παρότι η Σαραγόσα μείωσε με 8-0 σερί σε 12-8, Λάνγκφορντ & Ρογκαβόπουλος με διαδοχικά τρίποντα έκαναν το σκορ 18-8 (στο 6’), ενώ η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (22-12 στο 8’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 26-15.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού ο Λοτζέσκι με 2/2 τρίποντα και συνολικά η ΑΕΚ με 7/10 (!) και με τον Ράις να μοιράζει ασίστ «εκτόξευσε» το προβάδισμα της στο +19 (38-19 στο 13’) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση. Οι Ισπανοί μείωσαν σε 41-28 (στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο ΟΑΚΑ με την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (53-32) έπειτα από καλάθι & φάουλ του Ράις στην λήξη!

“Κιτρινόμαυρο” showtime και άνετη πρόκριση!

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζει εντυπωσιακή σταθερότητα στην απόδοση της και να προηγείται με 22 πόντους (61-39 στο 24′) και να βρίσκεται μία… ανάσα από την πολυπόθητη πρόκριση. Η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους (78-53 στο 28′) με την ΑΕΚ να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με την Σαραγόσα πίσω στο σκορ με 83-57 ενώ βρέθηκε να χάνει και με 30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το “κιτρινόμαυρο” προβάδισμα να είναι πλέον στους 31 πόντους (90-59 στο 34′) και το μόνο που απέμενε να είναι το τελικό σκορ. Στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν 93-63 και στο φινάλε η “ένωση” πήρε την πρόκριση με 99-75!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ μπήκε προηγούμενη με 26-15 και με συνολικό επιμέρους σκορ 27-17 και εξαιρετικό μπάσκετ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 53-42 διαφορά την οποία αύξησε και της χάρισε την άνετη και σπουδαία πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράις ήταν φανταστικός με 18 πόντους και 5 ασίστ, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν ο Λοτζέσκι με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Ρογκαβόπουλος με 10 πόντους και 2/2 τρίποντα και ο Μορέιρα με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75.