Ρίτας – Περιστέρι 88-106: Αστέρι όπως παλιά, με πρίγκιπα Γκρέι! (videos)

2020-10-27T20:18:41+00:00 2020-10-28T02:04:51+00:00.

27/Oct/20 20:18

Ο Στίβεν Γκρέι έσπασε τα κοντέρ και το εξαιρετικά παραγωγικό Περιστέρι έκανε πρεμιέρα με το δεξί στο BCL, με θρίαμβο στο Βίλνιους επί της Ρίτας (88-106)!

Η πρεμιέρα του Περιστερίου στο νέο BCL συνδυάστηκε με εξαιρετική εμφάνιση και νίκη στη Λιθουανία, με τον Στίβεν Γκρέι να διαλύει τα κοντέρ και με career high να οδηγεί την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου σε θρίαμβο και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη φετινή διοργάνωση, θυμίζοντας κάτι από το ένδοξο ευρωπαϊκό παρελθόν, στο ρυθμό του συνθήματος των οργανωμένων οπαδών της ομάδας των δυτικών προαστίων!

Τα 18/30 τρίποντα της ελληνικής ομάδας, οι 27 ασίστ σε ομαδικό επίπεδο ήταν εχέγγυο νίκης, όπως φυσικά οι 39 πόντοι με 10/13 τρίποντα του Γκρέι, που διέλυσε τα πάντα στο πέρασμά του και ειδικά την άμυνα της Ρίτας, που στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον διαολεμένο ρυθμό του Περιστερίου!

Εξέλιξη αγώνα

Το Περιστέρι άρχισε κάτι παραπάνω από καλά το παιχνίδι, δείχνοντας όρεξη στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Μάλιστα, οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έχτισαν διψήφια διαφορά (13-24, 7:30’’) έχοντας 9/11 σουτ, παίρνοντας αρχικά σκορ από τον ΜακΛιν και στη συνέχεια από τον Γκρέι!

Όμως, κάποια στιγμή άρχισε να βάζει τα σουτ και η Ρίτας, που δημιούργησε ανισορροπία στην ελληνική άμυνα και βρίσκοντας πολλά ελεύθερα σουτ, περιόρισε την απόσταση ως το τέλος της περιόδου (22-27, 10’).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚάλουχ πήραν τα ηνία και από το 39-41 έτρεξαν σερί 9-0 (48-41, 17’), με το Περιστέρι να αντιδρά από την άμυνα και να επανέρχεται με ηγέτη τον Γκρέι, που είχε στο πρώτο 20λεπτο 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, με το άκρως παραγωγικό ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (51-51, 20’).

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε πιο συγκεντρωμένη αμυντικά στο δεύτερο μέρος και πήρε το προβάδισμα, με τον Βασιλόπουλο να δίνει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Γκρέι να συνεχίζει σκοράροντας για νέα διψήφια διαφορά (64-76, 28’), με αποτέλεσμα να μπει στην τελική ευθεία του αγώνα με +9 (71-80) και εξαιρετικά ποσοστά (14/24 τρίποντα).

Η επιμονή στο τρίποντο έφερε κάποια άστοχα σουτ και τη Ρίτας… πιο κοντά (75-80, 32’), αλλά ο Γκρέι ήταν εκεί με μεγάλα σουτ (81-92, 35’) για βάλει την ομάδα του σταθερά σε θέση οδηγού, αφού τα… απονενοημένα σουτ των γηπεδούχων δε γινόταν να γυρίσουν το παιχνίδι, από τη στιγμή που το Περιστέρι παρέμεινε συγκεντρωμένο και παραγωγικό, ξεπερνώντας τους 100 πόντους στο 38’, πριν το τελικό 88-106.

Στίβεν Γκρέι, εσύ σούπερ σταρ! Ο Αμερικανός διέλυσε την άμυνα της Ρίτας και τα κοντέρ, με μια ιστορική εμφάνιση που σταμάτησε στους 39 πόντους με 10/13 τρίποντα! Όμως δεν ήταν μόνο ο φοβερός και τρομερός Αμερικανός που οδήγησε στη νίκη, αλλά και η αμέριστη συμπαράσταση από ΜακΛιν (19π.), Τζόουνς (14π., 10ριμπ.), Βασιλόπουλο (11π.), Πέτεγουεϊ και τον δημιουργό Γκάντι (8ασ.). Από πλευράς Ρίτας ξεχώρισαν ΜακΚάλουχ (22π., 9ριμπ.) και Γκριτζιούνας (15π.).

Που κρίθηκε

Η Ρίτας δεν είχε άσχημα ποσοστά από το τρίποντο (14/30), αλλά το Περιστέρι είχε τρομερά ποσοστά, τόσο από το τρίποντο (18/30), όσο και από το δίποντο (19/31, έναντι 13/37 των γηπεδούχων), με την ελληνική ομάδα να έχει 28 ασίστ, έναντι 14 λαθών, την ώρα που η Ρίτας είχε 15 ασίστ για 16 λάθη. Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι κυριάρχησε και είχε συνεχώς το πάνω χέρι, ειδικά μετά τα μέσα της 3ης περιόδου, δείχνοντας ψυχραιμία και… ευστοχία την κατάλληλη στιγμή.

Δεκάλεπτα: 22-27, 51-51, 71-80, 88-106.