Basketball Champions League (2ος όμιλος): 2/2 για Ντιζόν, νέα ήττα υπέστη ο Κεραυνός!

2020-11-03T20:35:40+00:00 2020-11-03T20:35:40+00:00.

03/Nov/20 20:35

Ολοκληρώθηκε μία ακόμα αγωνιστική ημέρα για τον 2ο όμιλο του Basketball Champions League με την Ντιζόν να κάνει το 2/2 και τον Κεραυνό Στροβόλου αντίθετα το 0/2.

Μετά την ήττα στην πρεμιέρα του ομίλου από την Ντιζόν που ξεκίνησε ιδανικά με 2/2 στην Γαλλία ο Κεραυνός Στροβόλου στο πρώτο του εντός έδρας ματς γνώρισε επίσης την ήττα με 84-74 από την Τόφας η οποία έδωσε το εναρκτήριο της παιχνίδι για φέτος.

Αναλυτικά τι συνέβη στα σημερινά (3/11) παιχνίδια του ομίλου:

H Ντιζόν δείχνει μεγάλη… όρεξη στην νέα αγωνιστική περίοδο του Basketball Champions League κερδίζοντας και την Νίμπουρκ με 85-71 στο πρώτο φετινό ματς των Τσέχων και πλέον η γαλλική ομάδα έχει 2/2 και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Τσασάνγκ με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Σίμον με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από την Νίμπουρκ προσπάθησε ο Χρούσμπαν με 26 πόντους και 10/16 σουτ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς ο Κεραυνός Στροβόλου υποδέχθηκε στην Κύπρο την Τόφας που έδωσε την πρώτη της αναμέτρηση για το νέο BCL και παρότι πάλεψε “λύγισε” στην τρίτη περίοδο δεχόμενος επιμέρους σκορ 29-14 και στο τέλος ηττήθηκε με 84-74.

Καλύτεροι για τους Τούρκους ήταν Ακούν-Πουρσέλ με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ουάιτ με 17 πόντους. Από τους ηττημένους Κύπριους προσπάθησαν ο Χαντ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Στυλιανού με 13 πόντους και 3 ασίστ.