ΑΕΚ – Χολόν 100-96: Με τρομερό Λάνγκφορντ έσωσε την… παρτίδα! (videos)

2020-11-04T20:31:33+00:00 2020-11-04T20:37:18+00:00.

04/Nov/20 20:31

Με νίκη αλλά χωρίς πειστική εμφάνιση ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο φετινό Basketball Champions League κερδίζοντας στο άδειο ΟΑΚΑ πολύ δύσκολα με 100-96 την Χάποελ Χολόν. Σε μεγάλη βραδιά ο Κιθ Λάνγκφορντ!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στους παίκτες του Στέφανου Δέδα κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρο το φετινό της ταξίδι στο BCL κερδίζοντας με 100-96 χάρη και στον εξαιρετικό Κιθ Λάνγκφορντ!

Πλέον η ΑΕΚ θα υποδεχθεί για τον 3ο όμιλο την Τσμόκι Μινσκ με στόχο το 2/2, ενώ η Χάποελ Χολόν θα φιλοξενήσει στην 2η αγωνιστική την Σολέ.

Το ματς

Διπρόσωπη και με αμυντικά προβλήματα η “Ένωση”

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά από νωρίς (17-7 στο 6′), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-16 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του κόουτς Δέδα μπήκε… φουριόζα και με επιμέρους σκορ 11-1 πήγαν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 32-25 (στο 17′). Η ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα σωστά στο παρκέ και βρέθηκε ακόμα και στο -9 (40-31 στο 25′), όμως εν τέλει μείωσε σε 47-43 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-50 για την Χάποελ.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να “σφίγγει” την άμυνα της και να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 59-58 (στο 24′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν και πάλι ρυθμό στην επίθεση, αλλά τους Ισραηλινούς να κρατάνε το προβάδισμα (76-75) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα “ξύπνησε” και με τον Γκίκα να φτάνει τους 15 πόντους και επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκε με 86-79 στο 35ο λεπτό και έγινε το φαβορί για την νίκη. Περίπου 2′ λεπτά πριν το τέλος η ελληνική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα με 95-90, όμως η Χάποελ αντέδρασε και μείωσε σε 95-94 στα 46′. Ο Λάνγκφορντ στα 25′ δευτερόλεπτα με μεγάλο τρίποντο “καθάρισε” το ματς κάνοντας το σκορ 98-94 φτάνοντας τους 28 πόντους και στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη με 100-96!

Που κρίθηκε: Στα 25′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Χολόν μείωσε σε 95-94, αλλά το τρίποντο (98-94) του Λάνγκφορντ και η άμυνα που έβγαλε η ΑΕΚ μετά το time out έφεραν την μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκφορντ ήταν απίθανος με 30 πόντους (12/18 σουτ), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Μορέιρα με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γκίκας με 15 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96